Ludwig van Beethoven'in op.72 no:3 Leonore Uvertürü'nün form ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Analysis of Leonore Ouverture of Ludwig van Beethoven op.72 no:3 in terms of the form and the orchestral conducting technique
- Tez No: 714020
- Danışmanlar: PROF. BURAK TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Beethoven'ın Fidelio Operası uvertürlerinden biri olan Op.72 No:3 Leonore Uvertürü form ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmiş, konser repertuvarlarında sıklıkla yer alan bu eserin icrasında ortaya çıkabilecek güçlükler ve problemler tespit edilerek, elde edilen bulgulardan hareketle öneriler sunulmuştur. Bu amaçtan hareketle ilk olarak bestecinin yaşamına dair bilgilere yer verilmiş, eserin bestelendiği Beethoven'ın ikinci yaratı dönemi olarak kabul edilen süreç (1803-1812) detaylı olarak ele alınmıştır. Eserin içinde yer aldığı Klasik dönemin genel özellikleri çerçevesinde dönemde gelişen form yapıları incelenmiş, araştırma konusu özelinde uvertür formu ele alınmıştır. Ayrıca eserin tarihsel analizi kapsamında Klasik dönem operalarının genel yapısı ve çalışmanın ana konusunu oluşturan Op.72 No:3 Leonore Uvertürü'nün parçası olduğu Fidelio Operasına dair genel bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde eserin armonik, formal ve şeflik teknikleri analizlerine yer verilmiştir. Eserin tarihsel altyapısı ve yapılan analizler sonucu elde edilen veriler ışığında öznel değerlendirme, tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Op.72 No:3 Leonore Overture, one of Beethoven's Fidelio Opera overtures is analyzed in terms of form and conducting techniques, and the difficulties and problems that may arise during the performance of this ouverture, which is frequently included in the repertoires, are determined and suggestions are presented based on the findings obtained. Based on this purpose, first, the information about the composer's life is provided; afterwards, the time period (1803-1812) when the work was composed and is accepted as the second artistic period of his life, is discussed in detail. Within the framework of the general characteristics of the Classical period in which the work was composed, the form structures that developed in the period were explored, and the overture form was also discussed in the context of the research topic. In addition, as part of the historical analysis of the work, general information about structure of the classical period operas and the Fidelio Opera, of which Op.72 No:3 Leonore Overture was a part, the main subject of this study, are presented. In the last section of the study, analyses of harmonic, formal and conducting techniques are given. In the light of the historical background and the data obtained as a result of the analyses, certain subjective assessments, conclusions and suggestions are provided.