İlkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik algıları ile zaman kullanımları arasındaki ilişki
The relationship between elementary school administrators' perceptions of instructional leadership and their use of time
- Tez No: 531190
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İlkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik algıları ile zaman kullanımları arasındaki ilişkiyi konu alan bu araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Şişli ve Beyoğlu ilçelerindeki devlet okullarının ilkokul kademesinde görev yapan müdür ve müdür yardımcılarına uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 32 müdür, 41 müdür yardımcısı olmak üzere 73 ilkokul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri demografik bilgileri içeren anket,“Öğretimsel Liderlik Algı Ölçeği”ve“Zaman Kullanımı Ölçeği”yoluyla toplanmıştır. Araştırma, betimsel nicel yöntemle ele alınmıştır ve araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın başlıca sonuçlarına bakıldığında ilkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik ölçeği ortalamaları yüksek bulunmuştur. İlkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarını gösterme düzeylerinin oldukça yüksek olduğu söylenebilir. İlkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarını gösterme düzeylerine ilişkin algıları öğretmenlik kıdemlerine, haftalık çalışma saatine, yöneticilik kıdemlerine göre fark etmemekte, anlamlı bir değişiklik göstermemektedir. Ancak ilkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarını gösterme düzeylerine ilişkin algıları yönetici olmadan önce görev yaptıkları okul türü/kademelerine göre değişmektedir. İlkokul yöneticilerinin zaman kullanımı ölçeği alt boyutlarına ilişkin zaman kullanım düzeylerine bakıldığında sırasıyla ebeveynler, ilçe (mem), okul, öğrenciler, öğretmenler, büro ve kişisel işlere zaman ayırdıkları tespit edilmiştir. İlkokul yöneticilerinin zaman kullanımı davranışları öğretmenlik kıdemlerine, yöneticilik kıdemlerine ve haftalık çalışma saatine göre fark etmemektedir. Ancak daha önce öğretmen olarak görev yaptıkları okul türü/kademesine göre fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, which is about the relationship between the perceptions of instructional leadership of primary school administrators and their use of time, was applied to the principal and assistant principals working at the primary school level of state schools in the provinces of Şişli and Beyoğlu in the province of Istanbul in 2017-2018 academic year. The study group of the research consists of 73 primary school administrators, 32 managers 41 assistant managers. The data of the study was collected through the questionnaire containing the demographic information, the“Instructional Leadership Perception Scale”and“Time Usage Scale”.The research was analyzed by descriptive quantitative method and the data obtained in the study were analyzed using SPSS (Static Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program.Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The t-test was used to compare quantitive continuous data between two indepedent groups. One way ANOVA test was used to compare quantitive continuous data among more than two independent groups.The Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. When the main results of the research are looked, it is seen that the average of the instructional leadership perception scale of the elementary school administrators is high. It can be said that the level of instructional leadership behaviors of the elementary school administrators is very high. Perceptions about the level of instructional leadership behaviors of the elementary school administrators do not differ and do not show a meaninful change according to their teaching seniority, the, weekly working hours, managerial seniority. But perceptions about the level of instructional leadership behaviors of the elementary school administrators differ according to the type / level of the school they were working as teachers before. When the time levels of administrators' time use scale sub-dimensions are examined, it was found that they spend time on parents, district (mem), school, students, teachers, office and personal affairs respectively. Time usage behaviors of the elementary school aministrators do not differ according to their teaching seniority, managerial seniority, and weekly working hours. However, the difference was found to be significant according to the type / level of the school where the school aministrators worked as teachers before.