Seramik heykelde seramik dışı malzeme kullanımı
Use of non ceramic material in ceramic sculpture
- Tez No: 531199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kendisini kullanılan materyalin ismi ile tanımlayan seramik, gelenekselden çağdaş sanata doğuşu sırasında kendi var oluşunu sorgulamış ve başka malzemelerle ilişkisini bu sınırlama çerçevesinde tutmuştur. Geçmişte kullanım objesi olarak yaratılan seramiklerin kullanıcıyla başka malzemeler ile birlikte etkileşime geçmiş olması, çağdaş seramik heykelde farklı malzeme kullanma geleneğinin temelini oluşturmaktadır. Sınırların giderek ortadan kalktığı günümüz çağdaş sanat ortamında, kökleri zanaata uzanan diğer sanat dallarında oluğu gibi seramiğin de bir sanatsal ifade dili olarak kabulü kolaylaşmıştır. Bu sınırsızlık hali seramik sanatını da diğer materyal ve bu diğer materyallerin getirdiği tekniklere açık hale getirmiştir. Bu atmosfer içinde, bir araya gelen seramik ve diğer malzemelerin sanatçının bilinçli seçimi olması, daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir hal almıştır. Bir yaratım dili olarak malzemenin öneminin kavranması farklı malzeme kullanımının getirdiği geniş bakış açısı ile daha güçlü olacaktır. Bu yöntem üzerinden yapılan pratikler günümüz seramik sanatının yerini daha geniş bir bakış açısından görmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramic art, which identifies itself with the name of the material its used, has questioned its own existence during the birth of itself to the contemporary art from tradition and kept the relation to other materials with in this frame. The fact that ceramic objects that created in the past are interacted to user with other materials, constitutes the basis of using different materials in contemporary ceramics sculpture. In today's contemporary art environment, where boundaries are increasingly disappearing, the acceptance of ceramics as an art language has become easier, like the other art branches whose takes its roots from craft. This limitless state has made the art of ceramics more open to other materials and new techniques. In this atmosphere, ceramics and other materials to come together as a conscious choice of artist has become more important than ever. Understanding importance of material as a language of creation will be stronger with a broader view of the use of different materials. Practices made through this method provide us a broader perspective to see position of contemporary ceramic art.