Yeni izole edilmiş Bjerkandera adusta'nın Mn peroksidaz üretim ve boyar madde renk giderim yeteneğinin araştırılması
Investigation of Mn peroxidase production and dye decolorization ability of newly isolated Bjerkandera adusta
- Tez No: 531207
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZFER YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada yeni izole edilmiş beyaz çürükçül fungus olan Bjerkandera adusta'nın peroksidaz üretim ve renk giderim aktivitesi çeşitli koşullarda araştırılmıştır. İlk olarak, mangan kaynağı olarak MnSO4 içeren SDA ortamlarında peroksidaz aktivitesi test edilmiştir. Fungus üremesi kahverengi renk oluşumuna neden olmuştur. Kahverengi renk oluşumunun fungusların mangan peroksidaz aktivitesine bağlı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, sıvı ve katı faz fermentasyonu koşullarında turp peroksidazına benzer aktivite saptanmıştır. Bu fungusun ham kültür filtratının, Reaktif Mavi 171 renk giderim aktivitesi gösteren peroksidaz enzimine sahip olduğu gösterilmiştir. Ham enzim kaynağı 4-50 C ve pH 2.6-4.5 aralığında yüksek peroksidaz aktivitesi göstermiştir. Bu fungusun Reaktif Mavi 171 (RB 171), İndigo Karmin, Remazol Brilliant Mavi R, Astrazon Mavi ve Astrazon Siyah gibi çeşitli boyalara karşı renk giderim aktivitesi de araştırılmıştır. Bjerkandera adusta kesikli koşullarda bütün boyaların rengini giderebilmiştir. Fungus pelletleriyle steril olmayan koşullarda çeşitli boyaların renginin giderimi de çalışılmış ve fungal pelletlerin kullanılan tüm boyaların rengini giderebildiği gösterilmiştir. Pelletlerin renk giderim aktivitesinin uzunluğu tekrarlı kesikli koşullarda da araştırılmıştır. Pelletler tekrarlı kesikli deneylerde RB 171 için 30 dakika ve diğer boyalar için 24 saat bekletme süresinde en az 3 kez kararlı kalmıştır. Ayrıca, bu pelletler tekrarlı kesikli koşullarda yüksek boya renk giderim aktivitesi göstermiştir. Pelletler steril olmayan koşullarda da boya renk giderim aktivitesi göstermiş ve bu aktiviteyi korumuştur. Sterilizasyon ve steril ortamın kullanımı pratik olmadığından steril olmayan koşullarda renk gideriminin büyük önemi vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, peroxidase production and dye decolorization activity of the newly isolated white rot fungus Bjerkandera adusta were investigated under various conditions. Firstly, its peroxidase activity was tested on SDA media containing MnSO4 as manganese source. Fungal growth caused brown color. It was stated that the formation of brown color was due to the manganese peroxidase activity of the fungi. Moreover, horseradish peroxidase like activity was determined during liquid and solid phase fermentation conditions. It was shown that crude culture filtrate of this fungus possess peroxidase enzyme with Reactive Blue 171 dye decolorization activity. This crude enzyme source showed high peroxidase activity at 4-50 C and pH 2.6-4.5. The dye decolorization activity of this fungus against various dyes such as Reactive Blue 171 (RB 171), Indigo Carmine, Remazol Brilliant Blue R, Astrazon Blue and Astrazon Black was also investigated. Bjerkandera adusta could decolorize all of the dyes under batch conditions. Decolorization of various dyes by fungal pellets was also studied under non-sterile conditions and it was shown that fungal pellets could decolorize all the dyes used. The longevity of decolorization activity of the pellets was also investigated under repeated-batch conditions. The pellets were stable at least for three times with residence time of 30 min for RB 171 and 24 h for the other dyes, during repeated-batch experiments. Moreover, these pellets had high dye decolorization activity under repeated-batch conditions. The pellets showed and maintained the dye decolorization activity under non-sterile conditions. Because it is unpractical to use the sterilization and sterile medium, decolorization under non-sterile conditions has great value.