Elektromanyetik silahların çalışma prensiplerinin karşılaştırılması ve prototip imalatı
Comparison of working principles of electromagnetic weapons and prototype production
  1. Tez No: 531225
  2. Yazar: AHMET BÜLENT GÜLVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; silah sistemleri alanında önemli araştırma konularından bir tanesi olan, elektromanyetik silahlar ve uygulama alanları detaylı incelenmiştir. Elektromanyetik fırlatıcıların çalışma prensiplerinin araştırıldığı ve karşılaştırılmalarının yapıldığı çalışmada, prototipi imal edilen bir sargılı tip taşınabilir fırlatıcının, tasarımdan imalatına kadar geçen süreçleri anlatılmıştır. Kanatsız mermiyle dönme etkili denge sağlaması amacıyla, özel bir namlu ucu dönme mekanizması tasarımı da yapılmıştır. Bu niteliklerdeki elektromanyetik fırlatıcıların gelişmesi tamamlandığında, sevk barutu kullanılmayan, çok yüksek hızlara ulaşabilen, dönme etkili mühimmat atımına uygun ve atış sırasında çok sessiz olan silah sistemlerine ulaşılabileceği görülmüştür. Sürekli gelişen savunma sanayi alanı içerisinde, yakın gelecekte önemli bir yere geleceği tahmin edilen bu sistemin, ülkemiz ekonomisine de önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, electromagnetic weapons and application areas, one of the important research topics in the field of weapons systems, were investigated in detail. The study investigated the working principles of the electromagnetic weapons and compared them, explained the processes of a prototype winding type portable weapons, from design to manufacturing, in order to provide effective balance of rotation with the wingless bullet, a special muzzle front rotation mechanism has been designed. When the development of these electromagnetic actuators is completed, it is aimed that the gun systems which are not used, which can reach very high speeds, suitable for turning effective munitions and very quiet during shooting will be achieved. It is thought that this system, expected to come to an important place in the near future, will contribute to the economy of our country.