Kinazolin, dibenzosuberan ve dibenzosuber(en)on moleküllerininbrominasyonu
Bromination of the quinazoline, dibenzosuberane and dibenzosuber(en)one
  1. Tez No: 531226
  2. Yazar: GÜVEN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kinazolin benzenoid heterosiklik aromatik bileşikler grubunda önemli bir moleküldür. Kinazolin ve türevi moleküller biyolojik aktif bileşikllerdir ve pek çok ilacın yapısında bulunurlar. Tropon ve tropolonlar biyolojik aktiviteleri ve çok geniş sentetik uygulamaları sebebiyle doğal ürünlerin önemli bir sınıfını teşkil ederler. Troponun olası dibenzo türevleri içerisinde 2,3:6,7-dibenzotropon diğer adıyla benzosuberenon üzerine en çok çalışılan tropon türevidir. Dibenzosuberenon halkası içeren doğal ürünler olduğu gibi, sentetik olarak üretilen pek çok dibenzosuberenon türevi ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Organik sentezlerde halojenli bileşikler önemli rol oynamaktadırlar ve çoğu sentez yöntemi halojenli türevler üzerinden ilerler. Halojenli türevler içerisinde dönüşümlerin yüksek olmasından dolayı genellikle bromlu türevler kullanılır. Bu tez çalışmasında gerek ilaç endüstrisi gerek malzeme kimyası vb. uygulamalarda kullanılacak kinazolin ve dibenzosuberenon türevi bileşiklerin sentezinde kilit rol oynayacak ve başlangıç molekülleri olarak kullanılabilecek bromlu türevlerin sentezi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Quinazoline is an important molecule in the benzenoid heterocyclic aromatic compounds group. This molecule has broad spectrum biological activity and is found in the structure of many drugs. Tropone and tropolones are important class of natural products due to their biological activities and their wide range of synthetic applications. A dibenzo analogue of tropone 2,3:6,7-dibenzotropone, also known as benzosuberenone, is the most widely studied tropone derivative. There are many dibenzosuberenone containing natural products. In addition to this, many dibenzosuberenone derivatives is widely used in pharmaceutical industry. In organic synthesis, halogenated compounds play an important role and most of the synthesis method proceeds through halogenated derivatives. Brominated derivatives are generally used because of the high conversion in halogenated derivatives. In this thesis, the synthesis of the brominated derivatives which will play a key role in the synthesis of quinazoline and dibenzosuberenone compunds to be used in the applications both in the pharmaceutical industry and material chemistry has been done.