Erişkin radius distal uç kırıklarının konservatif tedavi sonuçlarının karşı taraf el bileği ile karşılaştırarak; radyolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
The outcome of conservative treatment of adult distal radius fractures compared with the other wrist: Radiological and functional evaluation
- Tez No: 531236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada erişkin hastalarda kapalı redüksiyon ve uzun kol alçı ile tedavi edilen radius distal uç kırıklarının, karşı taraf el bileği ile karşılaştırılarak; radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında 77 hastaya(33'ü erkek 44'ü kadın, ortalama yaş 49.69) konservatif tedavi uygulandı. Kırıklar prospektif olarak incelendi ve AO ve Frykman sınıflama sistemine göre sınıflandırıldı. Son kontrollerinde radyolojik-anatomik sonuçlar, Stewart'ın geliştirdiği skorlama metodu; fonksiyonel sonuçlar ise Stewart II tarafından modifiye edilmiş puanlandırma sistemi ve Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) sorgulama yöntemleriyle değerlendirildi. Hastaların ortalama takip süresi 8 aydı. Sonuçlar: Çalışmamızda 16'sı erkek, 24' ü kadın toplam 40 (%51.9) hastanın sağ el bileğinde, 16'sı erkek,21'i kadın toplam 37 (%48.1 ) hastanın sol el bileğinde kırık mevcuttu. 18 hasta evde düşme,32 hasta ev dışı düz zeminde düşme,5 hasta spor yaralanması,8 hasta trafik kazası,12 hasta yüksekten düşme ve 2 hasta direkt travma sonrası başvurmuştur. Frykman sınıflamasına göre 46 olgu tip I-II kırık, AO sınıflamasına göre 59 olguda 23.A2.1- 23.A2.2 kırık tespit edildi. Stewart radyolojik–anatomik skorlama sistemine göre, 77 hastanın toplam 57' sinde (%74.0) mükemmel, 17' sinde (%22.1) iyi, 3' ünde (%3.9) orta sonuç elde edildi. Kötü sonuç alınan hasta bulunmamaktaydı. Stewart II göre fonksiyonel sonuçları değerlendirdiğimizde, 57 hastada (%74.0) mükemmel, 8 hastada (%10.4) iyi, 12 hastada da (%15.6) orta sonuç alındığı, kötü sonuç olmadığı saptandı. DASH subjektif sorgulama ortalama puanı 6.37 olarak bulundu. Komplikasyon oranımız %12.98(10/77) 2(%2.59) hastada median sinirde hafif derecede tuzaklanma, 4(%5.19) hastada ulna stiloidinde kaynamama, 1(%1.3) hastada distal radioulnar eklemde hassasiyet,3(%3.89) hastada distal radioulnar eklemde hassasiyet ve median sinirde hafif derecede tuzaklanma tespit edildi. Çıkarımlar: Distal radius kırıkları tedavisinde kapalı redüksiyon ve alçılı tespit halen etkin ve son derece ucuz bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Yaşlı ve aktif olmayan hastalarda, operasyon için risk oluşturan medikal problemi olanlarda seçilmesi gereken tedavi şeklidir. ANAHTAR KELİMELER, erişkin, radius distal, kapalı redüksiyon, alçı, prospektif
Özet (Çeviri)
Background: This study was designed to evaluate anatomical and functional results of closed reduction-long arm cast treatment for distal radius fractures and compared other healty wrist in the adults. Methods: 77 patients (44 female, 33 male, mean age: 49.69 years)were treated conservatively in our clinic between January 2010 and December 2010.The fractures were classified according to AO and Frykman classification system and investigated prospectively. At last visit, anatomical and functional results were assessed using the Stewart I-II criteria and Q-DASH (Quick-Disability of Arm, Shoulder and Hand) questionnaire, respectively. The mean follow-up of patients was 8 months. Results: İn our study,40(%51.9) patients(16 male,24 female)had right wrist fracture,37(%48.1) patients had left wrist fracture. The causes of the fractures were 18 patients fall in house,32 patients fall in out of house,5 patients sports injury,8 patients car accident,12 patients falling down from height,2 patients direct trauma. According to Frykman classification 46 patients were type I-II fracture, according to AO classification 59 patients were type 23.A2.1- 23.A2.2 fracture. According to Stewart anatomical criteria, the result were excellent in 57(%74.0),good in 17(%22.1),fair in 3(%3.9). No poor result. According to Stewart II functional criteria, the result were excellent in 57(%74.0), good in 8(%10.4),fair in 12(%15.6). No poor result. The mean DASH score was 6.37.The overall complication rate was %12.98(10/77). Carpal tunnel syndrome was observed in 2(%2.59) patients, ulna styloid nonunion in 4(%5.19)patients, tenderness of distal radioulnar joint in 1(%1.3) patient and Carpal tunnel syndrome and, tenderness of distal radioulnar joint in3(%3.89) patients. Conclusions: Closed reduction and cast immobilization is an effective and in expensive treatment method in distal radial fractures. We prefer this method for old and inactive patients and for the patients that have risk for surgery. KEY WORDS, adult, radius distal, closed reduction, cast, prospective