Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesi kuyumcular merasında gidya uygulamalarının botanik kompozisyon ve verim üzerine etkileri
The effects of gidya applications on botanical composition and yield in Turkoglu district of Kahramanmaras province
  1. Tez No: 531237
  2. Yazar: ETEM TÜRKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 2016-2017 yılları arasında, Kahramanmaraş ili, Türkoğlu ilçesi, Kuyumcular mahallesinde bulunan taban mera vasfındaki doğal bir merada farklı zamanlarda ve farklı miktarlarda uygulanan gidyanın meranın botanik kompozisyon ve verimi üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada gidya yalın olarak uygulanmıştır. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Gidya çalışmaları kapsamında 7 farklı muamele (0, Güz 2 (G2), Bahar 2 (B2), Güz 4 (G4), Bahar 4 (B4), Güz 1 + Bahar 1 (G1+B1) ve Güz 2 + Bahar 2 (G2+B2) t/da) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; gidya uygulamaları kuru ot verimini, buğdaygillerin vejetasyonun verimine katılma oranını, diğer familya bitkilerine ait ham kül oranını, toplam ham kül oranını, buğdaygillere, baklagillere ve diğer familya bitkilerine ait ham protein oranını, toplam ham protein verimini, toplam NDF oranını ve otlatma kapasitesini kontrol uygulamasına göre artırmıştır. Ayrıca gidya uygulamaları baklagillerin ve diğer familya bitkilerinin vejetasyonun verimine katılma oranını, buğdaygillere ait ham kül oranını ve toplam ADF oranını azaltmıştır. Araştırmada en yüksek kuru ot verimi, baklagil ham protein oranı, ham protein verimi ve otlatma kapasitesi değerleri B4 t/da uygulamasında, sırası ile 495.10 kg/da, %8.83, 43.97 kg/da ve 0.13 BBHB/ha olarak, en düşük değerler ise gidya uygulanmayan parsellerde (kontrol) sırası ile 277.20 kg/da, %7.20, 23.70 kg/da ve 0.7 BBHB/ha olarak elde edilmiş ve uygulamalar arasındaki fark önemli çıkmıştır. Diğer familya bitkilerinin botanik kompozisyona katılma oranı ortalamaları arasındaki fark önemli çıkarken en yüksek değer kontrol uygulamasında %61.39 olarak, en düşük değer ise G2+B2 t/da uygulamasında %24.73 olarak bulunmuştur. Yine toplam ADF oranı ortalamaları arasındaki fark önemli çıkmış, en yüksek değer kontrol uygulamasında %44.26 olarak, en düşük değer ise B4 t/da uygulamasında %27.59 olarak bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen verilere göre yüksek ve kaliteli ot verimi için ideal uygulamanın B4 t/da olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2016-2017 in order to determine the effects of different amounts of natural pasture in different pastures in different pastures in the Kuyumcular District of Kahramanmaraş province, Türkoğlu, on the botanical composition and yield of the pasture. The study was applied to the basin lean. The study was conducted with three replications according to randomized block design. 7 different treatments (0, Fall 2 (F2), Spring 2 (S2), Fall 4 (F4), Spring 4 (S4), Fall 1 + Spring 1 (F1 + S1) and Fall 2 + Spring 2 F2 + S2) t/da) was applied. According to the research results; application of hay, dry grass yield, botanical composition according to the weight of wheat, crude ash content of other family plants, total crude ash content, raw protein content of the legumes and other family plants, raw protein yield, total ndf ratio and grazing capacity according to the application of control increased. In addition, the botanical composition according to the weight of the legumes, the botanical composition of other family plants, reduced the rate of crude ash of wheat and the total adf ratio. In the study, the highest hay yield, legume crude protein content, crude protein yield and grazing capacity values in the application of S4 t/da 495.10 kg/da, 8.83%, 43.97 kg/da and 0.13 BBHB/ha, the lowest values 277.20 kg/da, 7.20%, 23.70 kg/da and 0.7 BBHB/ha were obtained in the parcels (control) which were not applied to the destination and the difference between the applications was significant. The difference between the averages of the participation rate of other family plants in the botanical composition was significant, while the highest value was 61.39% in the control application and the lowest value in the application of F2 + S2 t/da was 24.73%. Again, the difference between the total ADF ratio averages was significant, the highest value was found as 44.26% in the control application and the lowest value was found as 27.59% in the F4 t/da application. According to the data obtained from the study, it was concluded that the ideal application for high and high quality weed yield was F4 t/da.