Yeni karbonsu sensör elektrotların hazırlanması ve karakterizasyonları: Doğal ve yapay antibiyotiklerin elektrokimyasal analizlerinin yapılabilirliğinin incelenmesi
Preparation of new carbonaceous sensor electrodes and characterizations: Investigation of applications of electrochemical analysis of natural and synthetic antibiotics
  1. Tez No: 531238
  2. Yazar: LATİFE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DEMİR MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak planlanan bu çalışma ile doğal ve yapay antibiyotiklerin elektrokimyasal olarak tayinleri yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla sentezlenen ligandlar sensör elektrot olarak kullanılmıştır. Bu ligandların elektrokimyasal davranışları da incelenmiştir. Yüzey modifikasyonu ve karakterizasyonu, elektroanalitik kimyada, bir elektrodun sensör elektrot olarak kullanılabilirliğinin ortaya koyulması için son derece önemli iki parametredir. Yüksek Lisans tez çalışması olarak yapılan bu çalışma ile yeni sentezlenmiş kimyasal türler öncelikle farklı tipteki elektrot yüzeylerine elektrokimyasal olarak modifiye edilmiş, farklı elektrokimyasal, spektroskopik ve mikroskobik teknikler kullanılarak yüzey karakterizasyonları yapılmış ve sonrasında da bu elektrotların farklı organik ve inorganik türlerin tayinleri için sensör elektrot olarak kullanılıp kullanılmayacağı yine elektrokimyasal tekniklerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Modifikasyon ve karakterizasyon verilerine dayanılarak yeni sentezlenmiş olan kimyasal türlerin elektrokimyasal davranışlarının ortaya çıkartılması da bu çalışmanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmada, elektrokimyasal metotlar olarak dönüşümlü voltametri (CV) başta olmak üzere, elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS), doğrusal taramalı voltametri (LSV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, planned as a master thesis study, will try to make electrochemical determination of natural and artificial antibiotics. Ligands to be synthesized for this purpose will be used as sensor electrodes. The electrochemical behavior of these ligands will also be examined. Surface modification and Characterization, in electroanalytical chemistry, is two parameters extremely important to put forward the availability as sensor electrodes of an electrode. In this study, which will be held in the master thesis, the newly synthesized chemical compounds will be primarily modified electrochemical different types of electrode surface, revealed by different electrochemical, spectroscopic and microscopic techniques using surface characterizations to be made and then again electrochemical techniques will be used as a sensor electrode for determination of different organic and inorganic compounds these electrodes. It will be put. Based on the data modification and characterization eliciting electrochemical behavior of newly synthesized chemical compounds are an important part of this work. In this study, electrochemical methods of cyclic voltammetry (CV) and mainly, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), linear sweep voltammetry (LSV) and differential pulse voltammetry (DPV) will be used.