Endüstriyel doğal taşlara ait S-bandı dielektrik katsayısı veri tabanının oluşturulması
Production of S-band dielectric database for industrial natural stones
- Tez No: 531247
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HELHEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğal taşların ve yapı malzemelerinin kompleks dielektrik geçirgenliğinin bilinmesi pek çok uygulama için büyük önem taşımaktadır. Jeolojik araştırmalar, uzaktan algılama ve yapı uygulamaları bunlara verilebilecek güzel örneklerdir.Bu tez çalışmasında 14 adeti mermer türü, 9 adeti granit türü, 2 adeti tuğla türü ve 1 adeti kayrak türü olmak üzere toplam 26 farklı doğal taş ve yapı malzemesinin elektriksel özelliklerinin S Bandındaki değerleri belirlenmiştir. Ölçümler laboratuvar koşullarında vektör network analizör ile dalga kılavuzundan oluşan ölçme düzeneği ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ele alınan mermerler için dielektrik sabiti ve kayıp tanjant değerleri sırası ile 5.32 ve 0.25 olarak hesaplanmıştır. Granitler için dielektrik sabiti ve kayıp tanjant değerleri sırası ile 4.49 ve 0.43 olarak hesaplanmıştır. Benzer şekilde tuğla grubu için dielektrik sabiti ve kayıp tanjant değerleri sırası ile 3.59 ve 0.665 olarak bulunmuştur. 1 adet kayrak türünün dielektrik sabiti ve kayıp tanjant değerleri sırası ile 6.29 ve 0.55 olarak hesaplanmıştır. İlgili gruplardaki standart sapma değerleri sırası ile mermer türü için 0.81 ve 0.06, granit türü için 1.38 ve 0.10, tuğla türü için 0.39 ve 0.01 olarak hesaplanmıştır. Malzemelerin kayıp tanjant değerleri S-Bandı frekansları cinsinden bir fonksiyona bağlanmıştır. Ortalama karekök hata mermer türü için 0.0249, granit türü için 0.0318 ve tuğla türü için 0.0805 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowing the complex dielectric permeability of natural stones and building materials is of great importance for many applications. Geological researches, remote sensing and building applications are good examples. In this thesis, 26 different type of natural stones and building materials which are 14 different types of marble, 9 types of granite, 2 types of bricks and 1 type of slate were used to determine electrical properties in the S-Band. Measurements were made in laboratory conditions by using a vector network analyzer and waveguide. Dielectric constant and loss tangent values which discussed in the study were calculated respectively as 5.32 and 0.25 for marbles, 4.49 and 0.43 for granites , 3.59 and 0.665 for the brick and 6.29 and 0.55 for slate. The standard deviation values of the related groups were 0.81 and 0.06 for the marble type, 1.38 and 0.10 for the granite type, 0.39 and 0.01 for the brick type. The loss tangent values of the materials are linked to a function in terms of S-Band frequencies. The root mean square error was calculated as 0.0249 for marble, 0.0318 for granite type and 0.0805 for brick type.