Deprem yönetiminde kullanılan insansız hava araçlarının seçim kriterlerinin çok kriterli karar verme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the selection criteria of unmanned aerial vehicles used in earthquake management through multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 1020362
  2. Yazar: ABDİL ÇÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AYHAN, DOÇ. DR. ÇAĞLAR KARAMAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Depremler, meydana geldikleri alanlarda can ve mal kayıplarına neden olan, hızlı ve doğru kararlarla müdahale gerektiren afetlerdir. Gelişen teknolojilerle İnsansız Hava Araçları (İHA), birçok alanda deprem afeti yönetiminin önemli bir aracı olma potansiyeli taşımaktadır. İHA'ların seçiminde hangi kriterlerin daha önemli olduğu ve hangi İHA'ların bu süreçlere daha uygun olduğu konusunda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeplerle deprem afeti yönetiminde kullanılacak İHA'ların seçiminde etkili olan kriterlerin ve alternatif İHA'ların uzmanlar tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada literatür incelemesi ve deprem yönetiminin ihtiyaçları dikkate alınarak 17 kriter belirlenmiştir. Afet ve İHA ile ilgili farklı alanlarda ve şehirlerde görev yapan 12 uzmanın değerlendirmelerinden yararlanılmıştır. Analizlerde uzman ağırlıklarının belirlenmesinde Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımının T-Küresel Bulanık Uzman Ağırlıklandırma yaklaşımı, kriter ağırlıklarının hesaplanmasında T-Küresel Bulanık Subjektif Ağırlıklandırma yöntemi ve alternatiflerin sıralanmasında T-Küresel Bulanık ARTASI yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen kriter ağırlıklandırma sonuçlarına göre uçuş süresi, menzil, sensör ve algılama kapasitesi, meteorolojik dayanıklılık ve uyum ile veri aktarım ve iletişim kapasitesi daha önemli kriterler olarak belirlenmiştir. Sekiz Alternatif İHA arasında Bayraktar TB2 ilk sırada yer alırken, DJI Matrice 300 RTK ikinci ve Freefly Alta X üçüncü sırada yer almıştır. Sonuçlar, deprem yönetiminde İHA seçiminde yalnızca teknik özelliklerin değil, sahada uzun süre görev yapabilme, farklı çevresel koşullara uyum sağlayabilme ve güvenilir veri aktarabilme kabiliyetlerinin de önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are disasters that cause loss of life and property in the areas where they occur, requiring rapid and accurate intervention. With developing technologies, Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have the potential to be an important tool in earthquake disaster management in many areas. There are a limited number of studies on which criteria are more important in the selection of UAVs and which UAVs are more suitable for these processes. For these reasons, the aim of this study is to evaluate the criteria that are effective in the selection of UAVs to be used in earthquake disaster management and alternative UAVs by experts. In this study, 17 criteria were determined by considering the literature review and the needs of earthquake management. The evaluations of 12 experts working in different fields and cities related to disaster and UAVs were utilized. In the analyses, the T-Spherical Fuzzy Expert Weighting approach of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach was used to determine expert weights, the T-Spherical Fuzzy Subjective Weighting method was used to calculate criterion weights, and the T-Spherical Fuzzy ARTASI method was used to rank the alternatives. According to the weighting results obtained, flight time, range, sensor and detection capacity, meteorological resilience and adaptability, and data transmission and communication capacity were determined as the most important criteria. Among the 8 alternative UAVs, Bayraktar TB2 ranked first, while DJI Matrice 300 RTK ranked second and Freefly Alta X ranked third. The results show that in earthquake management, not only technical specifications but also the ability to operate in the field for a long time, adapt to different environmental conditions, and transmit reliable data are important in UAV selection.