Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarı hakkında görüş ve farkındalık düzeylerinin araştırılması (Adana il örneği)
The investigation of the level of level and awareness onchildren's negligence and abuse of preschool teachers (Adana provincial example)
  1. Tez No: 531280
  2. Yazar: HÜSEYİN BARLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada Adana ilindeki resmî anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki görüş ve farkındalık düzeylerini ölçmek amaçlanmıştır. Bunun için sosyo demografik özellikler hariç 5'li likert tipi 24 soru içeren“Öğretmenlerin Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Farkındalık Düzeylerini Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Adana ili genelinde 74 anaokulunda toplam 713 okul öncesi öğretmeninden araştırmayı kabul eden, 63 anaokulunda çalışan 548 öğretmen oluşturmuştur. Dağıtılan anketler toplandıktan sonra anket Spss (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 paket bilgisayar programına girilmiş ve aynı programla t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon testleri; Mann Whitney U, Keuskall Wallis testi, Spearman korelasyon testleri ve ki-kare testi analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda ortaya çıkan bulgularda öğretmenlerin % 58'i ihmal ve istismar konusunda eğitim almadıklarını % 42'si eğitim aldıklarını bildirmiş, eğitim alanların eğitim almayanlara göre ortalamaları yüksek bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin % 79,9'u eğitime olan gereksinimini bildirirken % 59,9'u ÇKK hakkında bilgi aldıklarını bildirmiştir. Öğretmenlerin ihmal ve istismarı tanımlamada hazırlıklı oldukları fakat kendilerini yeterli görmede eksik kaldıkları anlaşılmıştır. Okullarda bu konuyla ilgili % 78,1 oranında tartışma yapıldığı bu tartışmaların farkındalık düzeyini olumlu yönde etkilediği bulgularda yer almaktadır. Öğretmenlerin istismar çeşitlerini tanımlama ve bunlara müdahale etme oranlarında ilk sırayı“cinsel istismar”alırken ihmal çeşitlerinde ise tanımlamada“duygusal ihmal”, bunlara müdahale etmede de“eğitimsel ihmal”ilk sırayı almıştır. Öğretmenlerin % 92,5'i ihmal ve istismar vakalarını bildirmede kanunen zorunlu olduklarını belirtirken vicdani anlamda ise % 99,3 ile bildirmek zorunda olduklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin bildirim yapacakları yerlerin sıralamasında bilgi eksikliği yaşadıkları anlaşılmıştır. Öğretmenlerin % 89,4'ü yöneticilerinin bildirim konusunda kendilerini destekleyeceklerini belirtmişlerdir. Tüm bu bulgular, evren ve örneklem sınırlılığı içinde öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismar konusunda yeterince eğitim almadıklarını, eğitime olan gereksinimlerinin oldukça yüksek olduğunu ve bu konuda kendilerini yeterli görmediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research's goal is measure the awareness level and vision of preschool teachers against child abuse and neglect in official kindergartens in Adana city. For this purpose, a survey used with 24 questions with 5 likert scale without socio-demographic characteristics and survey goal is ''awareness level of teachers against child abuse and neglect.'' There are 74 kindergartens and 713 preschool teachers in Adana city but in total 548 teachers accepted answer the survey from 63 different kindergartens. After results collected, answers entered to computer programm called SPSS(Statistical Package for Social Sciences)20.0 and in the same system, T test, one way analysis of varians, Pearson correlation tests, Mann Whitney U, Keuskall Wallis test, Spearman correlation tests and Chi-square test analysis has been done. After this analiysis 58 % of preschool teachers did not have any education about child abuse and neglect and 42 % of preschool teachers educated about child abuse and neglect. Non-educated teacher population is more than educated teacher population as per the result of analysis. 79.9 % of preschool teachers request education about child abuse and neglect and 59.9% of preschool teachers have information about Child Protection Law. Preschool teachers are ready to get educated and defination child abuse and neglect but they can not find themselves as ready and prepared to defination the child abuse and neglect. In the kindergartens, 78.1 % research has a positive effect on the level of awareness in the schools. Teachers put sexual abuse to first place about abuse, emotional neglect to first place about neglect and educational neglect while they identify and intervention. 92.5 % of teachers state that they are required by law to report cases of neglect and abuse and 99.3 % of teachers stated they had to declare as conscientious. This research shows that teachers have lack of knowledge in the ranking of places where they will make notifications. 89.4 % of the teachers stated that their managers would support themselves in the notification. All these results shows that teachers are not educated enough and their request of education about child abuse and neglect is quite high and they can not see themselves enough on this point.