Çocuk cinsel istismarında cinsel kimlik ve mahremiyet eğitiminde rehberlik öğretmenlerinin rolü
Gender identity at child sexual abuse and the role of school counselor for privacy education
  1. Tez No: 566026
  2. Yazar: FEYZA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuk ihmal ve istismarı çocuk-aile-topum üzerine ciddi negatif etkileri olan koruyucu-önleyici boyutta çalışmalar yürütülmesi gereken bir alandır. Öğretmenler, aile dışında çocukla uzun süreli ve yakın iletişim kuran ilk profesyoneller olmaları nedeniyle istismarın fark edilmesi ve önlenmesi boyutunda kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, rehberlik öğretmenlerinin çocuk cinsel istismar konusundaki bilgilerini ve deneyimlerini tespit etmek ve çocuk cinsel istismarı konusunda korucu önleyici boyutta çözüm önerileri sunmaktır. Bu araştırma“Rehberlik Öğretmenlerin Çocuk İhmal ve İstismarı ve koruyucu önleyici hizmetler hakkında görüşleri nelerdir?”sorusunun cevabını bulmak için nitel araştırma modeli seçilmiş olup nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) yaklaşımına başvurulmuştur. Fenomoloji insanların“şeyi”nasıl tanımladıkları ve algıları yoluyla onlara ilişkin nasıl bir deneyime sahip olduklarına ilişkin bir çalışmayı ifade eder. veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında on okul rehberlik öğretmeni ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde ses kaydı kullanılmış, verilerin çözümlenmesi aşamasında ses kayıtları Microsoft Office Word'e aktarılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan sorular kapsamında elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Betimsel analiz yoluyla görüşülen bireylerin görüşlerini çarpıcı bir şekilde yansıtmak için doğrudan alıntılara sıklıkla yer verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ihmal istismarın koruyucu önleyici boyutu için ebeveynlerin özellikle okul öncesi süreçte çocuklarına; kendilerini nasıl koruyabileceklerini, kişisel sınırlarını, özel bölgelerini, iyi dokunma-kötü dokunma arasındaki farkı, bedenlerinin kendilerine ait olduğunu ve kendisi izin vermediği sürece kimsenin kendisine dokunamayacağını anne babaların dahi çocuğun özel bölgelerine sadece ihtiyaçlarını karşılamak için mahrem algısına zarar vermeden dokunabileceği bilincinin kazandırılmasının gerekli olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Katılımcılar mahremiyet eğitiminin çocukların gelişim düzeylerine göre cinsel sağlık ve cinsel bilgi eğitimi ile birlikte verilmesi gerektiğini, ebeveynlerin çocuğun bedeni kendisine aittir ilkesini ihlal etmeden çocuğun kişisel sınırlarına saygı duyduğunu hissettirerek yetiştirmesi gerektiğini sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmelerde okullarda kurulacak bir sosyal birim ile çocukların bütüncül olarak eğitimi, gelişimi, takip ve kontrolü etkin bir şekilde sağlanabileceği bu birimlerde; psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog bulunması gerektiği görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child neglect and abuse is an area in which protective-preventive studies with serious negative effects on child-family-society should be carried out. Teachers have a critical importance in recognizing and preventing abuse because they are the first Professionals to communicate with and around the family for long periods of time. The aim of this study is to examine the knowledge and experiences of school counsellors about child sexual abuse and to provide a protective- preventive model for child sexual abuse. In this research, a qualitative and descriptive research model has been selected and semi-structured interview form has been used as the data collection tool in order to answer the question " What are the opinions of counsellors about child neglect and abuse and protective-preventiveservices? With in the scope of the research, in-depth interviews were conducted with ten school counsellors. In the qualitative data collection process, the audio record was used and the audio recordings were transferred to Microsoft Office Word during the data analysis. The data obtained within the scope of the semi-structured interview form were subjected to descriptive analysis. Direct quotations are frequently given to illustrate the views of the individuals effectively interviewed in the descriptive analysis. As a result of research, for the protective-preventive aspect of neglect and abuse. It is necessary to raise parents'awareness how children can protect themselves especially in preschool process, their personal boundaries, their private parts, the difference between good touch and bad touch, the body belongs to their own, anybody can't touch them unless they permit, even child's parents can touch child's private parts to only meet the child's needs without giving harm of privacy awareness. The parents should raise the their children without ignoring the principle that the body of child belongs to his/her own by making the parents feel the respect of child's personal boundaries. In these interviews, it was concluded that there should be a psychologist, social worker, sociologist in these units where a social unit to be established in schools and children can be provided with education, development, follow-up and control in a holistic way.