Premenstrual ve menstrual dönemdeki kadınların anksiyete düzeylerinin anne-çocuk ilişkisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels of premenstrual and menstrual women in terms of mother-child relationship
- Tez No: 531283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN OREKİCİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Premenstrual dönem yakınmalarının anksiyete bozuklukları ile olan ilişkisi karmaşık bir örüntüye sahiptir. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın amacı premenstrual ve menstrual dönemdeki kadınların anksiyete düzeyleri ile anne-çocuk ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma Mersin ilinde faaliyet gösteren ve üyeleri çalışan ve girişimci kadınlardan oluşan bir derneğin üyeleri ile yapılmıştır. Araştırma kolayda örneklem yöntemi ile seçilen, fertil çağı devam eden, çalışan ve çocuk sahibi olan 49 kadın üye ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada verilerin toplanması aşamasında anket formundan yararlanılmştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği uygulanmıştır. Analizler sonucunda premenstrual dönemde anksiyete ve premenstrual sendrom arasında yüksek, pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte premenstrual dönemde premenstrual sendrom ve anne-çocuk ilişkisi arasında zayıf, pozitif yönde ilişki bulunmaktadır. Bunların yanı sıra premenstrual dönem anksiyete düzeyi ile aylık gelir düzeyi grup ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The relevance of premenstrual period complaints with mood anxiety disorders has a complex pattern. In this direction, the aim of the study is to examine the anxiety levels of the premenstrual and menstrual women and the relationship between mother and child. The research was conducted with working and entrepreneurial members of an association that is active in Mersin. The research was carried out with 49 female members who are working, child bearing and in fertile age, selected by sampling method. Questionnaire form is utilized during the collection of the data in this study. Demographic Information Form, Premenstrual Syndrome Scale, Beck Anxiety Scale and Child-Parent Relationship Scale were administered to participants. As a result of the analyzes, high positive correlation was defined between anxiety and premenstrual syndrome in the premenstrual period. However, premenstrual syndrome and PMS-child relationship have a weak, positive relationship in the premenstrual period. In addition, the difference was significant between premenstrual anxiety level and monthly income level.