F. Chopin Op. 10, 12 No'lu 'ihtilal' etüdünün piyano tekniği yönünden incelenmesi ve piyano eğitiminde ileri düzey piyanistlik becerilerine olan katkıları
Examination of F. Chopin's etude Op. 10, 12 'revolutionary' in terms of piano techniques and its contributions to advanced pianist skills in piano education
  1. Tez No: 531287
  2. Yazar: ÖMER BATUHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN METE SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, F. Chopin'in op.10, 12 no'lu“İhtilal”etüdünün yapısal analizi, ileri düzey piyanistlik becerilere olan katkısı ile piyano eğitimi alanındaki yeri ve önemi ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sanat ve eğitim kavramlarına ve gerekliliklerine, piyano eğitiminin önemine, etüt kavramı ve tarihsel gelişimi ile etüt çalmanın piyano eğitimindeki yeri ve önemine, F. Chopin'in hayatına ve müzikal stiline yer verilmiştir. İkinci bölümde, op.10, 12 no'lu etüdün piyano tekniğine getirdiği yenilikler, bu etüdün yapısal analizi ve piyano eğitimindeki önemine yer verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Romantik dönemin en önemli bestecilerinden olan F. Chopin'in İhtilal etüdünün piyano tekniğine ve eğitimine sağladığı katkıların daha iyi anlaşılabilmesi, bu etütteki teknik ve müzikal kazanımların doğru bir biçimde elde edilmesi, yine bu etüdün piyano eğitimi alanındaki önemi ve piyano eğitimine olan katkıları, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu araştırmanın, ileri piyanistlik becerileri elde etmeyi hedeflemiş piyanistlere ve bu etüdü öğrencileri ile detaylı çalışmayı amaçlayan piyano eğitimcilerine yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural analysis of F. Chopin's etude Op. 10 no. 12“Revolutionary”, its contributions to advanced piano skills and its importance in piano studies have been examined. In the first part of the study, the concepts of art and education and their significance, the importance of piano education, the concept of etude, its historical development and the importance of playing etudes in piano education as well as F. Chopin's life and musical style have been described. In the second part, the innovations in piano techniques introduced by Chopin's etude Op. 10 no. 12, the structural analysis of this etude and its importance in piano education have been studied, and some suggestions have been made. A better understanding of the musical contributions provided by Chopin's, who is one of the most important composers of the romantic period, Revolutionary etude, a more effective analysis of its technical and musical achievements along with its significance and contributions to piano education are the basis of this study. Furthermore, the aim of this study is to guide the pianists who want to achieve advanced pianist skills and piano educators who want to study this etude in detail with their students.