Başkanlıkla yönetilen üniter devletlerde yerel yönetimler: Peru, Filipinler, Güney Kore, Kenya ve Türkiye
Local governments in the unitary states administrated by presidential system: Peru, Philippines, South Korea, Kenya and Turkey
- Tez No: 531299
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Yerel yönetimler, yerel kamu hizmetlerinin sunumunda çok önemli bir yere sahiptir. Bu, yerel yönetimleri Türkiye'de başkanlık sistemi genelinde yapılan tartışmaların merkezine oturtmaktadır. Bu çalışmada, başkanlık sistemi ile yönetilen seçilmiş dört (Filipinler, Peru, Güney Kore ve Kenya) üniter devlette yerel yönetimlerin yeri ve gücü, yerel yönetimlerin devlet sistemi içerisindeki biçimlenişi, bu ülkelerdeki yerel yönetimlerin merkezi yönetimlerle ilişkisi ile bu ilişkinin hangi mekanizmalarla işletildiği, bu ülkelerde nasıl bir yerel yönetim modelinin olduğu ve son olarak da Türkiye'de“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçilmesiyle birlikte yerel yönetimlerinin durumunun ne olacağı/olabileceği, belirlenen dört ülkeyle kıyaslanarak yerel yönetim ile üniter devlet ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Başkanlık sistemi ile yönetilen üniter devletlerde, yerel yönetimlerde farklılaşan ve benzeşen yönler, belirtilen ülke örnekleri üzerinden de ele alınmıştır. Öncelikle çalışmada, başkanlıkla yönetilen üniter devletlerde yerel yönetimlerin durumunu ele almada temel teşkil etmesi için devlet ve devlet yapılanmaları ve özelde de üniter devlet kavramları ve bu kavramların arka planları irdelenmiştir. İkinci aşamada üniter devleti anlamak için merkezi yönetim, yerinden yönetim, yerel özerklik, yerel demokrasi, idari vesayet ve yetki genişliği gibi kavramsal tanımlamalar yapılmıştır. Çalışmada daha sonra başkanlık sistemi ile yönetilen üniter devletlerde yerel yönetimlerin konumu konusu ele alınmış ve çalışma ile başkanlık sistemlerine sahip üniter devletlerde yerel yönetimlerin nasıl düzenlendiği, yedi kriter bağlamında seçilen ülke örnekleri üzerinden incelenerek karşılaştırmalı bir yöntem ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında ise ülke örneklerinden hareketle karşılaştırma yapılarak; Türkiye için de özel bir takım çıkarsamalar yapılmıştır.“Başkanlık sistemi beraberinde federalizmi de getirir”yanılgısı etrafında şekillenen bu çalışmada ortaya çıkan temel sonuç ise şudur. Başkanlık sistemi ile yönetilen üniter devletlerde yerel yönetimlerin türleri, büyüklükleri, örgütlenmesi, görev ve yetkileri, denetimleri, özerklik seviyeleri ve yerel demokrasi uygulamaları ülkeden-ülkeye o ülkelerin tarihsel geçmişi, nüfusu ve toplumsal yapısı gibi bir takım kriterlere göre değişmektedir. Başka bir ifadeyle başkanlık sistemine sahip ülkelerde tek bir yerel yönetim modeli de yoktur. Bir ülkede federal devlet yapısının uygulanması o ülkedeki var olan hükümet sistemi ile ilgili de değildir. Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerde hem üniter devlet hem de federal devlet yapısı uygulanmaktadır. Bilim Kodu : 114514 Anahtar Kelimeler : Devlet, Üniter Devlet, Yerel Yönetimler, Kuvvetler Ayrılığı, Başkanlık Sistemi Sayfa Adedi : 253 Danışman : Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN
Özet (Çeviri)
Local governments have a very important place in the delivery of the local public services. This argument, places local governments in the center of the presidential discussions throughout Turkey. In this study, the position and power of local governments in the unitary state, elected by the presidential system (Philippines, Peru, South Korea and Kenya), the local government's shape in the state system, the relationship between the local administrations in these countries and the central governments, how is a local government model and finally in Turkey“Presidential System of Government”what will happen to the local government with the transition/could be, identified four countries in the comparison were explained unitary state relations with local governments. The differentiated and similar aspects of the local governments in the unitary states governed by the presidential system are also discussed through the examples of the countries mentioned. Firstly in the study, the state and state structures and the concepts of unitary state in particular the background of these concepts were examined in order to form the basis of local governments in presidential governed states. In the second stage, conceptual definitions such as central government, decentralization, local autonomy, local democracy, administrative tutelage and authority width were made in order to understand the unitary state. In this study, the position of local governments in the unitary states which are governed by the presidential system was discussed and a comparative method was used by examining how the local governments were organized in unitary states with working and presidential systems, and in the context of seven criteria selected countries. In the conclusion part with made comparizon for Turkey country of examples, unique set of inferences. The main result of this study, which is shaped around the misunderstanding of Presidency system brings along federalism." The type, size, organization, supervisions, authories, levels of autonomy and the practices of local democracy in the unitary states governed by the presidential system vary according to a number of criteria such as the historical background, population and social structure of the countries. In other words, there is no single model of local government in the countries with the presidential system. The implementation of the federal state structure in a country is not related with the government system of that country. In the countries governed by the presidential system, both the unitary state and the federal state structure can be implemented. Science Code : 114514 Keywords : State, Unitary State, Local Governments, Forces Separation, Presidency System Page Number : 253 Supervisor : Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN