Ortaokullarda otantik liderlik ile işe bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between authentic leadership and work engagement in secondary schools
  1. Tez No: 531311
  2. Yazar: RAMAZAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırma ortaokul öğretmenlerinin algılarına göre, okul yöneticilerinin otantik liderlik davranışları ile öğretmenlerin işe bağlılık düzeylerini çeşitli değişkenlere göre belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacı ile ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın hedef evrenini; 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Aydın ili merkez Efeler ilçesinde ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma çok aşamalı örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 338 öğretmenle yürütülmüştür. Araştırma verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Otantik Liderlik ve İşe Bağlılık Ölçekleri kullanılmıştır. Veriler; yüzde, frekans, ortalama, parametrik ve parametrik olmayan fark testleri, pearson momentler çarpımı, korelasyon ve çoklu regresyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, okul yöneticilerinin otantik liderliğine ilişkin; en yüksek dengeli değerlendirme, sonra sırası ile ilişkilerde şeffaflık, içselleştirilmiş ahlak ve öz farkındalık algısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin otantik liderliğine ilişkin algıları ise yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin otantik liderliğine ilişkin algılarının, öğretmenlerin medeni durumuna, branşına ve eğitim durumuna göre değişmediği ancak cinsiyetine, yaşına ve okuldaki görev süresine göre değiştiği tespit edilmiştir. Otantik liderliğin tüm boyutlarında ve genelde; erkek öğretmenlerin okul yöneticilerinin otantik liderliğine ilişkin algıları kadınlardan, 35 yaş ve altındaki öğretmenlerin okul yöneticilerinin otantik liderliğine ilişkin algıları diğer yaş grubundaki öğretmenlerden daha yüksek bulunmuştur. Okuldaki görev süresi 3 yıl ve altında olan öğretmenlerin, okul yöneticilerine ilişkin ilişkilerde şeffaflık algıları okuldaki görev süresi 4 yıl ve üzeri olan diğer gruplardan; okuldaki görev süresi 3 yıl ve altında olan öğretmenlerin, okul yöneticilerine ilişkin dengeli değerlendirme ve genel otantik liderlik algıları okuldaki görev süresi 4 – 6 yıl arası olanlardan daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin işe bağlılık algısı boyutlar bazında en yüksek adanmışlık, sonra sırası ile dinçlik ve yoğunlaşma şeklindedir. Öğretmenlerin genel işe bağlılık algıları ise yüksektir. Öğretmenlerin işe bağlılık algıları; cinsiyete, medeni duruma, branşa, yaşa, görev süresine ve eğitim durumuna göre değişmemektedir. Öğretmenlere göre otantik liderlik ile boyutları arasında, işe bağlılık ile boyutları arasında yüksek; otantik liderlik ile işe bağlılık arasında orta; otantik liderliğin boyutları ile işe bağlılığın boyutları arasında düşük ve orta düzeylerde pozitif ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin dinçlik algısını, okul yöneticilerinin sergilediği otantik liderliğin ilişkilerde şeffaflık ve içselleştirilmiş ahlak algıları; yoğunlaşma algısını, okul yöneticilerinin sergilediği otantik liderliğin öz farkındalık ve içselleştirilmiş ahlak algıları ve genel işe bağlılık ve adanmışlık algılarını, okul yöneticilerinin sergilediği otantik liderliğin içselleştirilmiş ahlak algısı anlamlı şekilde etkilemektedir. Bununla birlikte öğretmenlerin okul yöneticilerinin sergilediği tüm boyutlardaki otantik liderlik davranışına ilişkin algıları birlikte öğretmenlerin işe bağlılık algılarını anlamlı şekilde etkilemektedir. Söz konusu bulgulara dayalı olarak okul yöneticilerinin sergiledikleri otantik liderlik davranışlarını koruması ve artırılmasına yönelik eğitimler (çalışma grupları, atölye vb.) verilmesi, kadın öğretmenlerin otantik liderlik algılarının düşük çıkmasının altında yatan nedenlerinin belirlenmesi, öğretmenlerin işlerine yoğunlaşmalarını arttırmak için dış uyaranların azaltılması, dersin bölünmemesi benzeri tedbirlerin alınması, öğretmenlerin işe bağlılık algılarını etkileyen unsurlar için karma araştırmalar yapılması gibi uygulamacı ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was designed in the relational survey model to reveal the relationship between according to the perceptions of secondary school teachers' authentic leadership behaviors level of school administrators and teachers' engagement level and comparison of these levels by various variables was investigated. The target population of the research is composed of teachers working in secondary schools in Efeler district of Aydın province in the 2017-2018 academic year. Study was carried out with 338 teachers who were selected with multistage sampling method and who participated in the study voluntarily. Data was collected by Personal Information Form, Authentic Leadership Scale and Work Engagement Scale. Data were analyzed using percentage, frequency, mean, parametric and non-parametric difference tests, pearson moment product, correlation and multiple regression tests. According to the findings of the research, teachers' perception of authentic leadership was at the highest level on balanced processing then relational transparency and internalized moral perspective and self-awareness respectively. General perception of authentic leadership was found relatively higher than the mean. In addition, teachers' perceptions of authentic leadership and its dimensions do not differ according to teachers' marital status, branch and educational status but there were statistically significant differences according to gender and age and years of service at the school where she/he works variables. In all the dimensions of authentic leadership and overall authentic leadership male teachers' perceptions of authentic leadership of school administrators were found to be higher than female teachers and teachers aged 35 years and less had a higher perception of the authentic leadership of school administrators than teachers of other age groups. Relational transparency perceptions of teachers who have 3 years or less of duty at school were higher than those of other groups who had 4 years or more in school. Balanced processing and overall authentic leadership perceptions of teachers who have 3 years or less of duty at school were higher than those who had 4-6 years of duty at school. Teachers' perception of work engagement was at the highest level on dedication than vigor and absorption respectively. General perception of work engagement was found relatively higher than the mean. It was understood that the demographic variables (gender, marital status, branch, age, years of service at the school where the she/he works and educational status) in this research did not affect the teachers' perception of work engagement. According to teachers' perceptions it was found that there was a positive and high-level relationship between authentic leadership and its dimensions and similarly between work engagement and its dimensions. As well there was a positive and medium level relationship between authentic leadership and work engagement. In addition, there was a positive and medium/low level relationship between authentic leadership dimensions and work engagement dimensions. Authentic leaderships dimensions of relational transparency and internalized moral perspective that school administrators exhibit has a significant effect on teachers' perception of vigor; authentic leaderships dimensions of self-awareness and internalized moral perspective that school administrators exhibit has a significant effect on teachers' perception of absorption; authentic leaderships dimension of internalized moral perspective that school administrators exhibit has a significant effect on teachers' perception of dedication and general. Also, it has been understood that teachers' perceptions of authentic leadership behavior in all dimensions of school administrators have a significant effect on teachers' perception of work engagement. Based on these findings it has been proposed to give trainings (working groups, workshops etc.) to protect and increase the authentic leadership behaviors of school administrators. In addition, various suggestions have been put forward for practitioners and researchers such as determining the underlying causes of low level of authentic leadership perceptions of female teachers, reducing external stimuli to increase teachers' absorption in their work, do not disturb teachers during class hours, conducting mixed research for elements that affect teachers' perceptions of work engagement.