An analysis of party orientations towards European Union in Serbia: Political competition, ideology and identity politics
Sırbistan'da Avrupa Birliği'ne ilişkin parti yönelimlerinin bir analizi: Siyasi rekabet, ideoloji ve kimlik siyaseti
- Tez No: 531316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu tez çalışması, Avrupalılaşma için iç politika dinamiklerinin önemli olduğu varsayımına dayanarak Sırbistan - Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini, süreçte eşik bekçisi olarak kritik rol oynayan siyasi partiler üzerinden incelemektedir. Araştırmada siyasi partilerin AB, AB üyeliği ve Avrupalılaşmaya yönelik pozisyonlarının tespiti ve partiler-arası farklılıkların karşılaştırmalı analizi için ilk olarak nicel uzman anketi; altında yatan nedenler ve meşrulaştırma stratejileri içinse parti dokümanlarının nitel tematik içerik çözümlemesi yöntemleri kullanılmıştır. Uzman anketi yardımıyla, siyasi partiler üç kategoriye ayrılmıştır: Avrupa Yanlısı, Yumuşak ve Katı Avrupa Karşıtı. Nedensel açıklama için, üç model (siyasi rekabet, ideoloji ve kimlik siyaseti) yardımıyla oluşturulan sekiz alternatif hipotez üzerinden karşılaştırma testleri yapılmıştır. Parti dokümanlarının tematik içerik analizi için kodlar yardımıyla tümden gelim yöntemi kullanılmıştır: Normatif, kimliksel, rasyonel, Kosova ve Rusya alternatifi. Belgrad'daki mevcut siyasal düzlem, eski ile yeninin, kimlik ile rasyonalitenin alternatif söylemleri üzerinden inşa edilmiş belirgin bir hizipleşmeye dayanmaktadır. Ampirik veriler, Sırbistan'daki parti yönelimlerinin kimlik siyaseti üzerinden şekillendiğini ortaya koymaktadır. Normatif perspektiften uzak olan Avrupa-taraftarlığı, stratejik/rasyonel bir dış politika oryantasyonu olarak araçsallaştırılırken; Avrupa karşıtlığı tarihin gölgesinde şekillenmektedir. Taraftar partiler rasyonel aktör modeline uygun olarak AB gündemini, muhtemel kazanım ve vaatlere odaklanarak yeni bir Sırbistan'ın inşası üzerinden çerçevelendirmektedir. Sırbistan'da Avrupa karşıtları ise yakın geçmişte yaşananlara ve Kosova sorununa yoğunlaşarak Batı'yı/AB'yi ötekileştirmeye devam etmekte ve Rusya'yı dış politika alternatifi olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Serbia - European Union (EU) relations from the windows of political parties as the critical actors and gate-keepers, based on the assumption that the domestic context matters for Europeanization. Firstly, the research employs a quantitative expert survey to identify party positions and inter-party variances towards the EU, EU membership, and Europeanization. Secondly a qualitative thematic content analysis of party documents is conducted to explore any underlying causes and legitimation strategies. With the help of expert survey, political parties are categorized into three groups: Pro-European, Soft, and Hard Eurosceptic. Next, the dissertation addresses causal explanations by drawing on eight altered comparative hypotheses from the following models: ideology, political competition, and identity politics. To understand their legitimizing strategies, party documents are thematically analysed in a deductive method by the following codes: normativity, identity, rationality, Kosovo, and the Russian alternative. The current political conjecture in Belgrade continues over altered orientations in between old/new and identity/rationality, creating schisms in the political arena. Empirical data reveals that party orientations in Serbia remain under the identity politics. Pro-Europeanism is instrumentalized as a strategic-rational foreign policy orientation, excluding any normative perspective; whereas Euroscepticism is laid down under the shadow of history. In line with the rational actor model, pro-European parties frame the EU agenda as the path for the construction of a new Serbia by focusing on promises and the gains. Euroscepticism still marginalises the West/EU by referring to the recent past, Kosovo problem and the Russian alternative.