Tekirdağ ilinin büyükşehir belediyesi olmasının sosyo-ekonomik getirileri
Socio-economic yieldings of Tekirdağ becoming a metropolis
  1. Tez No: 531317
  2. Yazar: CEMAL OGÜN KÜRÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
6360 sayılı“On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulmasına Dair Kanun”ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı statüsüne getirilen Tekirdağ ili en büyük değişimi nüfus ile yaşamıştır. Şehirde yaşanan değişim ve dönüşüm ile nüfus 4 yılda hızlı bir şekilde artarak bir milyon 5 bin 463 bin kişi olmuştur. Ayrıca Forbes dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre, 'Çalışmak ve Yaşamak için En İdeal Kent' sıralamasında Tekirdağ 4. olmuştur. Bu dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin en önemli etkenlerin başında büyükşehir statüsüne getirilmesi olmuştur. Bu çalışma ile büyükşehir belediyelerinin genelde yerel yönetimlerde, özelde ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ndeki uygulamaları ortaya konulmuştur. Tekirdağ ilinin Büyükşehir statüsüne getirilmesiyle yaşanan sosyo-ekonomik getiriler, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri incelenmiştir. Bu kapsamda bir çalışma yapılmamasından kaynaklanan boşluğu doldurmak ve 6360 sayılı kanunla birlikte büyükşehir belediyesi statüsüne getirilen belediyelere yol göstermek amacıyla bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the order 6360 ''Order of Establishing 13 metropolitan cities and 26 counties'' Tekirdağ became a metropolis and had a huge change in population. With the changes and transformations in the city, population has grown rapidly and reached a number of One million five thousand four hundred and sixtythree. Also, according to a survey run by Forbes magazine, Tekirdağ was chosen 4th. as ''the most ideal city to live and to work''. The statement of Tekirdağ as a Metropolitan Municipality is the main reason for this rapid change. In this study, Applications of Metropolitan municipalities in general and Tekirdağ Metropolitan municipality in particular are examined. And also Socio-Economic Yieldings of Tekirdağ Becoming a Metropolis, problems occured and the solution offers are examined. This study can be considered as a course of acting for the metropolitan municipalities. Because there weren't so many studies about this subject after the declaration of order 6360.