Tıp fakültesi öğrencilerine verilen 'kanıta dayalı tıp' eğitiminin fresno testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of an 'evidence-based medicine' training given to medical students utilizing the fresno test
  1. Tez No: 531325
  2. Yazar: ÖZLEM SERPİL ÇAKMAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL BATI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kanıta dayalı tıp, hastalarla ilgili tıbbi kararlar verilirken klinik deneyimlerin yanı sıra bilimsel kanıtın da dürüst, açık ve mantıklı şekilde kullanılmasıdır. Hekimlerin kanıta dayalı tıbbı uygulayabilmeleri için klinik soru oluşturma, veri tabanlarında etkin arama yapma ve bilimsel araştırmaların eleştirel olarak değerlendirilmesi gibi konularda eğitim almaları gerekmektedir. Kanıta dayalı tıp uygulamalarını engelleyen önemli faktörlerden birisi yeterince bilgi ve beceriye sahip olunmamasıdır. Bu nedenle ulusal ve uluslararası eğitim organizasyon ve kurulları tıp fakültesi eğitim programlarında kanıta dayalı tıp eğitimlerine yer verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eğitim programına uygun bir kanıta dayalı tıp eğitim programının geliştirilmesidir. Programın etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılmak üzere Fresno Test'in Türkçeye uyarlanması ve değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin tıp fakültesinin hangi aşama ya da aşamalarında yer almasının uygun olacağının belirlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem Araştırma ön ve son-test değerlendirmelerin uygulandığı deneysel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eğitim programı içerisinde yer alacak bir kanıta dayalı tıp eğitimi programı uygulanmıştır. Program içeriği kanıta dayalı tıbbın temel basamaklarını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Öğrenci başarısının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere dünyada yaygın olarak kullanılan Fresno Test Türkçeye uyarlanmıştır. Bulgular Cerrahpaşa tıp fakültesinde ilk kez uygulanan bu eğitime 3, 4 ve 5. sınıflardan toplam 76 gönüllü öğrenci katılmıştır. Eğitim programına katılmak isteyen öğrencilerden başvuru sırasında gereksinim belirlemeye yönelik bilgi toplanmış, program bu çerçevede düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evidence-based medicine is the conscientious explicit and judicious use of current best evidence in combination with clinical experience in making decisions about the care of individual patients. Training on asking clinical questions, effective database searches and critical appraisal of scientific research is necessary to practice evidence-based medicine. The lack of knowledge and skills is one of the important factors that hinder the practice of evidence-based medicine. For this reason, national and international educational organizations and boards emphasize that evidence-based medicine training should be included in the medical school curriculum. The aim of this study is to develop an evidence-based medicine education program in accordance with the curriculum of Cerrahpaşa Medical School. We aimed to adapt the Fresno Test to the Turkish language and based on the evaluation results to determine which phase of medical school is the most appropriate for program implementation. Method This study is an experimental investigation using pre- and post-test evaluations. An evidence-based medicine education program has been prepared and carried out to be included in the curriculum of Cerrahpaşa Medical School. The program has been prepared to cover the basic steps of evidence-based medicine. The Fresno test which is commonly used was adapted to Turkish to evaluate students' performance. Results A total of 76 volunteer students from the 3rd, 4th and 5th year participated in this educational program that was applied for the first time at Cerrahpaşa Medical School. Information from students who wanted to participate in the education program was collected for needs assessment and the program was developed accordingly.