Küresel yazılım geliştirmede yaşanan zorluklar: Dünyadaki en büyük Alman şirketlerinden biri için vaka çalışması
Challenges in global software development: Case study for one of the biggest German companies in the world
- Tez No: 531324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ŞENELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küresel şirketler tarafında son on yılda farklı lokasyonlarda yazılım geliştirme popüler olmaya başladı. Yazılım geliştirmenin altında yatan felsefeye göre geliştirme takımları iletişime önem vermektedir. Globalleşmenin etkilerinin yayılması ile birlikte yazılım geliştirme pratikleri ve metodolojileri çalışma lokasyonların dağınık olması sebebi ile etkilendi. Yazılım geliştirme lokasyonlarının dağınık olması sebebi ile şirketler yazılım geliştirme süreçlerinde daha önce yaşamadıkları sorunlar ve zorluklar ile karşılaşmaktadır. Bu araştırma; çalışanların demografik geçmişlerinin, farklı lokasyonlarda yazılım geliştirmede yaşadıkları zorluklara etkisini araştırmaktadır. Çalışma kapsamında, farklı lokasyonlarda çalışmakta olan bir Alman şirketleri ile durum çalışması uygulanmıştır. Farklı lokasyonlarda yazılım geliştirmenin mevcut sorunlarını araştırmak için sistematik literatür taraması uygulanmıştır. Sistematik literatür taramasında 2007 ve 2017 yılları arasında yayınlanan 365 deneysel çalışma incelenerek, 70 çalışma bu araştırma ile bağlantılı bulunmuştur. Farklı pozisyonlardan ve lokasyonlardan 12 kişi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılarak literatürde bulunmayan zorluklar araştırılmıştır. Bu görüşmelerin sonucu olarak yaşanan üç zorluk literatüre katkı olarak bu çalışmada sunulmaktadır. Sistematik literatür taraması ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerin sonuçlarında ortaya çıkan zorlukları test etmek için anket içeren deneysel bir çalışma tasarımlanmıştır. Ankete katılan 240 kişi ile birlikte bulunan zorluklar günümüz çalışma şartları ile birlikte test edilmiştir. Anket için data analizi yapılarak katılımcıların demografik geçmişleri ile yaşadıkları zorluklar arasındaki etkileşim incelenmiştir. Gerçekleştirilen anket yardımıyla, literatürde bulunan mevcut zorluklar analiz edilerek hangi zorlukların günümüz şartlarında devam ettiği paylaşılmıştır. Data analizinin sonucu olarak, keşfedilen zorlukların demografik bilgileri ile bağlantısını içeren bir model literatüre katkı olarak sunulmuştur. Tez araştırmasının sonuçları, dağınık yazılım geliştirme uygulayan şirketler için yazılım geliştirme süreçlerindeki iyileştirmeler ve yaşanan etkilerin azaltılması için alınan önlemler için dikkate değer olacaktır.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, global software development (GSD) becomes very popular for most of the biggest companies. Because of the underlying philosophy of software development, development teams are taking care to the communication that is mostly applicable for collocated teams. The dispersion of sites brings along various challenges to the software development processes of companies and difficulties to apply standard software development practices. This research investigates how demographic background of people affects GSD challenges by examining these effects on one of the biggest German company that operates in more than 20 countries. Systematic literature review (SLR) was applied that analyse and evaluate relevant empirical studies in literature. 365 empirical studies were investigated which were published between 2007 and 2017 and 70 papers found as the most relevant ones. Moreover, semi-structured interviews executed with 12 interviewees to discover problems from different perspectives. Consequently, three GSD challenges discovered as a contribution to the literature. In order to evaluate challenges that were collected from SLR and semi-structured interviews in current industry setting; survey was executed with 240 participants. A framework contributed to the literature that mainly target to discovered challenges and demographic information of participants. This study showed significant differences among participants' demographic background and GSD challenges that both existed in the literature and discovered in the scope of this thesis. The results of this thesis will be important for GSD companies to mitigate the effects of distributed development and enhance their software development processes by regarding their developers' demographic backgrounds.