Sol ventrikül destek cihazı implantasyonu sonrası oluşan elektrofizyolojik ve ekokardiyografik değişiklikler
Electrophysiological and echocardiographic changes after left ventricular assist device implantation
- Tez No: 531334
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET YUNUS EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Günümüzde sol ventrikül destek cihazları (LVAD) yaygın bir şekilde implante edilmektedir. Çalışmamızda LVAD implantasyonu sonrası hastalarda meydana gelen elektrofizyolojik ve ekokardiyografik değişiklikler ve oluşan bu değişikliklerin kiliğne yansıması araştırılmıştır. Materyal ve metod: Kliniğimizde 2016-2018 yılları arasında LVAD implante edilen 40 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların LVAD öncesi ve LVAD implantasyonu sonrası oluşan elektrofizyolojik değişiklikler (kalp hızı, PR süresi, QRS süresi, QT süresi, QTc süresi, QTc dispersiyonu, TPe süresi) EKG'de oluşan yapısal değişiklikler (artefakt, fragmentasyon, ST segment elevasyonu, düşük voltaj), ekokardiyografik değişiklikler (sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVEDD), TAPSE, IVC çapı, tricuspit yetersizliği, pulmoner arter sistolik basıncı, plethore) ve LVAD öncesi sonrası oluşan ventriküler aritmiler ve oluşum nedenleri incelenmiştir. Bulgular: LVAD implantasyonu sonrası kalp atım hızı, PR süresi, QRS süresi, QT süresi, QTc süresi, QTc dispersiyonu, TPe süresi azalmış olduğu, artefakt, fragmentasyon, ST segment elevasyonu, düşük voltaj gibi yapısal değişikliklerin meydana geldiği, LVEDD çapının azaldığı, trikuspit yetersziliği ve pulmoner arter sistolik basıncının azaldığı istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ventriküler aritmilerin LVAD implantasyonu sonrası daha az görüldüğü ve bu durumun LVAD implantasyonu sonrası QT süresi QTc süresi, QTc dispersiyonundaki azalma ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: LVAD implantasyonu sonrası miyositlerde pozitif remodeling olmakta ve buna bağlı olarak miyositlerde elektrofizyolojik ve ekokardiyografik değişiklikler olmaktadır. Meydana gelen pozitif remodeling neticesinde ventriküler aritmi riski azalmakta ve EKG'de oluşan değişiklikler ile ventriküler aritmi riski önceden predikte edilebilir. Ancak bizim elde ettiğimiz bu verilerin daha çok hasta ile yapılacak prospektif çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Currently, left ventricular support devices (LVAD) are widely implanted. In our study, electrophysiological and echocardiographic changes in patients after LVAD implantation and the reflection of these changes to the clinic were investigated. Material and method: 40 patients with LVAD implanted in our clinic between 2016- 2018 were included in our study. Electrophysiological changes of patients before LVAD and aftre LVAD implantation (heart rate, duration of PR, QRS duration, QT duration, QTc duration, QTc dispersion, TPe duration) structural changes in ECG (artifact, fragmentation, ST segment elevation, low voltage) echocardiographic changes (left ventricular end-diastolic diameter (LVEDD), TAPSE, IVC diameter, tricuspid regurgitation, pulmonary artery systolic pressure, plethore) and ventricular arrhythmias and their causes were investigated. Results: After LVAD implantation, heart rate, PR duration, QRS duration, QT duration, QTc duration, QTc dispersion, TPe time was found to be decreased, artifact, fragmentation, ST segment elevation, low voltage occurred in ECG, LVEDD diameter,tricuspid regurgitation and pulmonary artery systolic pressure was found to be decreased. It was found that ventricular arrhythmias were less common after LVAD implantation, and this was related to QT duration, QTc duration, QTc dispersion shortening. Conclusion: After LVAD implantation, positive remodeling occurs in myocytes, resulting in electrophysiological and echocardiographic changes in myocytes. The risk of ventricular arrhythmia decreases as a result of positive remodeling and the risk of ventricular arrhythmia can be predicted with changes in ECG. However, these data should be supported by prospective studies with more patients