Sol ventrikül destek cihazı implante edilmiş hastalarda oluşan hemolizin değerlendirilmesi
Evaluation of hemolysis occurred in patients with left ventricle support device implanted
  1. Tez No: 681625
  2. Yazar: VELİ BURAK TAÇKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği, kalbin yapısal veya fonksiyonel bozukluğundan kaynaklanan dolum veya pompa fonksiyonlarında bozulmanın izlendiği; yorgunluk, efor dispnesi, ortopne, paroksismal noktürnal dispne, noktüri, mental durum değişiklikleri, anoreksi ve abdominal ağrı ile karakterize olabilen kompleks bir klinik sendromdur. Kalp yetmezliği tedavisinde günümüzde uygun medikal tedavi, inotrop desteği uygulamalarına rağmen yanıt alınamayan hastalarda ve transplanta köprüleme amacıyla sol ventrikül destek cihazı (LVAD) implantasyonu yaygın olarak kullanılmaktadır. LVAD implantasyonu yapılan hastalar implant sonrası dönemde birtakım komplikasyonlarla karşılaşmaktadırlar. İntravasküler hemoliz ciddi morbidite ve mortalite oluşturması nedeniyle bu komplikasyonların en önemlilerinden birisidir. Bu çalışmamızda; LVAD implante edilen hastalarda klinik ve laboratuvar verilerine dayanarak intravasküler hemoliz insidansını, etiyolojisini, serbest hemoglobinin hemoliz tanısındaki önemini, serbest hemoglobinin diğer hemoliz parametreleri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Böylece hemolizin erken teşhisini, teşhiste bize yol gösterici olan laboratuvar bulgularını elde edip hastaları hemolizin komplikasyonlarından korumayı ve sağkalımı artırmayı hedefliyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2012 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından sol ventrikül destek sistemi (HEARTWARE, LVAD) implantasyonu yapılmış olup, rutin poliklinik kontrolüne gelen, klinik yatışı yapılan ve yeni LVAD implantasyonu yapılan toplam 40 hasta dahil edildi. Hemoliz tanımı; LDH, total bilirübin ve serbest hemoglobin yüksekliği, haptoglobin, hemoglobin düşüklüğüne bakılarak yapılmıştır. Ayrıca otoimmun hemolitik anemi olasılığını ortadan kaldırmak için tüm hastalara eş zamanlı antiglobin test de yapılmıştır. Hemolizi olan ve olmayan hastalarda demografik veriler, komorbiditeler ve laboratuvar sonuçları karşılaştırılmıştır. Hemoliz parametrelerinin kendi arasında korelasyonu ve erken teşhisteki önemi saptanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 40 hastanın %20'sinde (n=8) hemoliz olduğu, %80'inde (n=32) olmadığı tespit edildi. Hemolizi olan hastalarda yaş ve kilo değerlerinin hemolizi olmayan hastalara göre daha yüksek olduğu gözlense de bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (sırasıyla; p=0,065 ve p=0,153).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Hemolysis Occurred in Patients with Left Ventricle Support Device Implanted Objective: Impaired filling or pump functions due to heart failure, structural or functional impairment of the heart is observed; It is a complex clinical syndrome characterized by fatigue, exertional dyspnea, orthopnea, paroxysmal nocturnal dyspnea, nocturia, mental status changes, anorexia and abdominal pain. In the treatment of heart failure, left ventricular assist device (LVAD) implantation is widely used in patients who do not respond despite appropriate medical treatment, inotropic support, and for bridging to transplantation. Patients with LVAD implantation experience some complications in the post-implant period. Intravascular hemolysis is one of the most important complications because it causes serious morbidity and mortality. In this study; based on clinical and laboratory data in patients with LVAD implantation, we aimed to investigate the incidence and etiology of intravascular hemolysis, the importance of free hemoglobin in the diagnosis of hemolysis, and the relationship of free hemoglobin with other hemolysis parameters. Thus, we aim to obtain early diagnosis of hemolysis, to obtain laboratory findings that guide us in diagnosis, to protect patients from the complications of hemolysis and to increase survival. Materials and Methods: Left ventricular support system (HEARTWARE, LVAD) was implanted by Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between January 2012 and August 2021, a total of 40 patients who were newly operated, hospitalized in the service, intensive care unit and came for routine polyclinic control were included in the study. The definition of hemolysis was made by evaluating high levels of LDH, total bilirubin and free hemoglobin, low levels of haptoglobin and hemoglobin. In addition, antiglobin test was performed simultaneously in all patients to eliminate the possibility of autoimmune hemolytic anemia. Demographic data, comorbidities and laboratory results were compared in patients with and without hemolysis. The correlation between hemolysis parameters and their importance in early diagnosis has been determined. Results: It was found that 20% (n=8) of 40 patients included in the study had hemolysis, and 80% (n=32) did not. Although it was observed that age and weight values were higher in patients with hemolysis than patients without hemolysis, this difference was not statistically significant (p= 0.065 and p= 0.153, respectively).