Osmanlı şehzadelerinin yönetime geçme süreçlerinin psikotarihsel bir bakışla değerlendirilmesi
Evaluation of the transition processes of Ottoman princes with a psycho-historical perspective
  1. Tez No: 531367
  2. Yazar: RAHİME ÇELİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sancak ve kafes sistemi psikotarih açıdan incelenmektedir. Osmanlı'daki kafes sistemi üzerine olan literatürün önemli bir kısmı konuya sadece siyasi boyutuyla yaklaşan ve makro düzeydeki incelemelerden ibarettir. Tezin ana araştırma sorusu şudur: Kafes sisteminin şehzadelerin psikolojilerine etkileri nelerdir ve bununla ilişkili olarak, bu sistemin devlet yönetimine etkileri nelerdir? Tez şu hipotezlere dayanmaktadır: (1) Kafes sistemi şehzadelerin sonraki yaşantılarında da etkisi sürecek olan psikolojik rahatsızlıklara neden oldu ve yanı sıra bu sistem şehzadelerin cinsel yaşamlarını da olumsuz etkiledi; (2) kafes sisteminin bahsi geçen bu etkileri Osmanlı devlet yönetiminde olumsuz politik sonuçlara yol açtı ve imparatorluğun çöküşünü hızlandırdı. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Eric Erikson'un“psiko-sosyal gelişim kuramı”ve Sigmund Freud'un“yapısal kişilik kuramı”ile“psiko-seksüel gelişim kuramı”na dayanmaktadır. Sancak ve kafes sisteminin karşılaştırmalı bir şekilde inceleneceği bu çalışmada ampirik verilere ulaşmak için mevcut literatüre ait ikincil kaynaklardan faydalanıldı. Osmanlı'da yöneticilerin karar alma süreçlerinin psiko-tarihsel bir yöntemle incelenmesinin mevcut literatüre katkı sunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cage (kafes) and sancak system in the Ottoman Empire is examined in terms of psychohistory. An important part of the literature on the kafes system in the Ottoman Empire consists of only political dimension of the subject and macro-level investigations.The main research question of the thesis is: What are the effects of the kafes system on the psychology of the princes (sultan's son) and, within this context, what are the effects of this system on state administration? The hypotheses of the thesis are: (1) The cage system caused psychological problem that would have an impact on the later experiences of princes and this system also negatively affected princes' sexual life (2) These effects of the cage system caused negative political consequences in the Ottoman state administration and accelerated the collapse of the empire. The theoretical framework of the study is based on Eric Erikson's“theory of psychosocial development”and Sigmund Freud's“structural personality theory”and“ psycho-sexual development theory”. In this study, which will examine cage (kafes) and sancak system comparatively, secondary sources were used to access empirical data. It is hoped that a psycho-historical analysis of decision-making processes of executives in the Ottoman Empire will contribute to the current literature.