Ofis yapıları için yapı kabuğu tasarım parametrelerinin enerji tüketimine etkisini belirlemede kullanılabilecek bir yaklaşım
An approach to determine the effect of building shell design parameters of office buildings on energy consumption
- Tez No: 531399
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ofis yapılarında tasarlanacak yapı kabuğu, güneş ışınımı ile ilişkili olarak enerji tüketimi açısından önemli olduğu için, güneş kontrolü kaçınılmaz bir gerekliliktir. Gölgeleme elemanlarının, güneş ışınımının etkilediği diğer kabuk elemanları olan; cam türü, cam-duvar oranı ve pencerenin baktığı yönden bağımsız tasarlanması ise, hem iç mekân konfor şartları hem de enerji tüketimi açısından olumsuz etki yaratabilmektedir. Bu tezin amacı, ofis yapılarında tasarlanacak gölgeleme elemanlarının cam türü, cam-duvar oranı, pencerenin baktığı yön ile aynı anda değerlendirilmesine olanak veren ve ön tasarım aşamasında yapı kabuğu tasarım parametrelerinin, enerji performansı üzerine etkisini kıyaslamalı olarak tahmin eden bir yaklaşım sunmaktır. Buna yönelik olarak istatistiksel metot kullanarak yeni bir yaklaşım geliştirmektir. Birden çok parametrenin aynı anda değerlendirildiği bu yaklaşımda, ofis örneği üzerinde gerçekleştirilen simülasyon sonuçlarını baz alan istatistiksel metot olan regresyon analizi uygulanmıştır. Aynı zamanda, oluşturulan regresyon eşitliğini kullanarak toplam enerji tüketimini tahminleyen ve parametre seçimine bağlı enerji düzeylerini karşılaştıran görsel arayüze sahip tahmin aracı tasarlanmıştır. Tezin sonuç bölümünde, camın U-değeri ve T-değeri, cam- duvar oranı, yönler, görsel etkinlik yüzdesinin toplam enerji tüketiminde etkin olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapı kabuğu tasarımında; görsel etkinlik yüzdesi ile camın T ve U- değeri üzerindeki değişimin diğer parametrelere göre toplam enerji tüketimini daha çok etkilediği görülmektedir. Ayrıca geliştirilen regresyon eşitliği (istatistiksel tahmin eşitliği), İzmir ili içinde tasarlanacak ofis yapılarının cephesinde uygulanacak olan gölgeleme elemanı tasarımında; yönler, cam-duvar oranı ve cam türü gibi diğer yapı kabuğu parametrelerinin özelliklerine bağlı, karşılaştırmalı olarak bütüncül bir değerlendirme yapılmasına olanak sağlamakta ve parametrelerin toplam enerji tüketim değeri üzerinde etkisinin belirlenmesinde, ön tasarım aşamasında yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The building facade in the office buildings to be designed is associated with solar radiation. Solar control is an inevitable requirement for energy consumption. The designed shading elements must be designed with the type of glass, glass-to-wall ratio and orientation of the structure to meet the expected performance. The aim of this thesis is to propose an approach that allows designed shading elements in office buildings to be evaluated with the type of glass, glass-to-wall ratio, and site orientation. It is also to develop a new approach using statistical methods. Regression analysis using simulation results is applied to this approach where multiple parameters are evaluated together. At the same time, an energy prediction tool that uses regression equation is designed. In the result of the thesis, it is seen that the characteristics of glass type, glass-to-wall ratio, site orientation and shading element are effective parameters in total energy consumption. In the use of shading elements, the change in the glass types affects energy consumption more than other parameters. Furthermore, obtained regression equation and practical energy prediction tool design allows a holistic assessment in the pre-design of the shading elements at building facade to be designed and can be used to estimate the total energy consumption.