Kinoa unu ilaveli ayran üretimi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Ayran with quinoa flour and its properties
- Tez No: 531398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ayran ülkemizde oldukça sık tüketilen fermente bir süt ürünüdür. Her yaş grubuna hitap eden ayranın sağlık açısından da yararlı etkilere sahip olması, onu vazgeçilmez bir içecek haline getirmiştir. Bu çalışmada ayrana farklı oranlarda (%0, 0,1, 0,2, 0,3 ve 0,4) kinoa unu ilave edilerek ayran üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayran örnekleri 14 gün boyunca depolanmış ve depolama süresince (1., 7. ve 14. günlerde) bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ayran is a fermented dairy product consumed very frequently in our country. Consumption of ayran, which has appealed to all age groups, has beneficial effects on human health and made it an indispensable drink. In this study, ayran production was carried out by adding quinoa flour at different ratios (0, 0.1, 0.2, 0.3 and 0.4%, w/v). Ayran samples were stored at 4°C for 14 days, and some physical, chemical, rheological, microbiological and sensory properties were investigated on the 1st, 7th and 14th days of storage.