Camın delinmesinde kullanılan delme parametrelerinin istatistiksel yöntemlerle optimizasyonu
Optimization of cutting parameters during drilling of glass with using statistical methods
- Tez No: 531403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Cam malzeme birçok özelliğinden dolayı beyaz eşya sektörü, mobilya, inşaat, otomotiv, iletişim endüstrileri gibi çoğu alanda kullanıldığından dolayı cam delme işlemine son yıllarda büyük bir önem ve talep vardır. Camın delinmesi proses açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, cam delme için işlem parametreleri analiz yapılmış ve optimum değerler bulunmuştur. Delik kalitesini artırmak için kesme hızının ve ilerleme miktarının seçimi önemlidir. Deneyler farklı devir (dev/dak) ve ilerlemelerde (mm/s) yapılmıştır. Düz camın delinmesinde eksenel kaçıklık değerini azaltmak için gerekli optimum işleme parametreleri araştırılmıştır. Verilerin analizinde Varyans Analizi (ANOVA) ve Monte Carlo simülasyon yöntemi kullanılmıştır. Ø18,3 mm ve Ø37,4 mm matkap çapları için optimum eksenel kaçıklık değerleri sırasıyla 0,11823 mm ve 0,064095 mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to its many features, glass has been used in many areas such as the white goods sector, furniture, construction, automotive, communications industries, and so the glass drilling process has a great importance and demand in recent years. Glass drilling has an important place in terms of process. In this study, cutting parameters were analyzed for glass drilling and optimum values were found. It is important to select the cutting speed and feed rate to increase the hole quality. Experiments were carried out at different speeds (rev/min) and feed rates (mm/sec). Optimum cutting conditions during drilling flat glass in order to decrease axial misalignment value has been investigated. In the analysis of the data, variance analysis (ANOVA) and Monte Carlo simulation method were used. The optimum axial misalignment values for Ø18,3 mm and Ø37,4 mm drill diameters were found to be 0,11823 mm and 0,064095 mm, respectively.