En-Nemir b. Tevleb'in divanının tema ve üslup açısından incelenmesi
Studying of divan of en-Nemir b. Tevleb in terms of theme and style
- Tez No: 531412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
en-Nemir b. Tevleb hem Cahiliye ve hem de İslami dönemde yaşamış önemli bir şairdir. Şiirlerinde kimseyi övmemiş ve yermemiştir. Kahramanlığı, cömertliği ve şiirlerinin kalitesi açısından Arapların meşhur şairi Hatim et-Tâî'ye benzetilmiştir. Hz. Peygamber'in sohbetinde bulunmuş ve ondan hadis rivayet etmiştir. Bu çalışma giriş, iki ana bölüm, en-Nemir b. Tevleb Divanı'nın Türkçeye tercümesi ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Cahiliyye kelimesinin sözlük ve terim anlamı açıklanmış, Cahiliyye Dönemi Şiiri hakkında bilgi verilmiş ve o dönemde şiir ve şairin toplumdaki yeri ve şiiri önemli kılan etkenlerin ne olduğu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde en-Nemir b. Tevleb'in hayatı, ailesi, yaşadığı dönemin siyasi ve kültürel özellikleri, İslam'a girişi, kişiliği, cömertliği ve vefatı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca şairliği, şiiri ve şiirinde kullandığı manalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, şiiri tema ve üslup açısından incelenmiştir. Ek bölümünde, şairin divanının Türkçeye çevirisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
en-Nemir b. Tevleb is an important poet who lived both in Cahiliye (Pre-islamic age of ignorance) and in Islamic period. He had never eulogized or satirized anybody in his poems. He has been associated with the famous Arabian poet Hatim et-Tâî, in terms of his heroism, generosity and the quality of his poems. He participated in the Prophet's conversation and narrated hadith from him. This study consists of an Introduction, two main chapters, the Turkish translation of en-Nemir b. Tevleb's Divan (Literary poems) and a Conclusion. In the Introduction, the lexical and terminological meanings of Cahiliye are discussed. After that, general information about the poems of Cahiliye Period is presented and the roles of poet and poem in the society and the factors which made poetry important are considered. In the first chapter, the life of en-Nemir b. Tevleb, information about his family, the political and cultural situation which he lived in, his acceptance of İslam, his generosity and his death are scrutinized. The second chapter focuses on his poem and his poesy. Finally, en-Temir b. Tevleb's Divan is translated from Arabic into Turkish.