Nemir b. Tevleb el-Uklî'nin şiirinde üslûp
Al-Namir Ibn Tawlab al-ʻUklī stylistic study
  1. Tez No: 726246
  2. Yazar: MURAD AHMAD BELAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB SAID IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Nemir b. Tevleb'in şiirlerini üslûp açısından inceleyip, daha önce kimse tarafından ele alınmayan şiir üslûbundaki estetik ve özgünlüğü ortaya koymayı, ayrıca şairi tanıtıp şiirlerindeki anlamsal olguları açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada teorik ve pratik olmak üzere iki temel esas alındı. Pratik olarak şairin şiirleri; fonemler, fonemlerin delâleti ve kendisinin üslûp açısı yönlerinden ele alındı. Bununla beraber şairin, İslam'la ilişkisi, İslami değerlerden etkilenmesi ve tüm bunların hayatının son safhasında şiirine yansımasına değinildi. Bu noktalardan hareketle çalışma, Nemir b. Tevleb'in şiirlerini kapsamlı olarak üslûp açısından inceleyen ilk çalışma olarak kabul edilebilir. Yöntem olarak ise araştırmada, niteleyici ve istatiksel olmak üzere iki yöntem kullanıldı. Önce şair hakkındaki bilgiler ve araştırmalar toplandı. Ardından şiirlerindeki üslûp olguları, bu olguların azlığı, çokluğu ve enderliği bakımından istatiksel olarak değerlendirildi. Bunun sonucunda şiirlerindeki üslûp olgularının pek çoğunun yüzdelik oranı açıklandı. Ardından şiir eleştirisi ve analiz yöntemleri ışığında bunlar incelemeye tabi tutuldu. Daha sonra da bu araştırmadan elde edilen neticeler, klasik ve modern kaynaklara dayanılarak ortaya konuldu. ANAHTAR KELİMELER: Üslûp, Üslûpbilim, Fonetik düzey, Anlamsal düzey, Yapısal düzey, Nemir b. Tevleb
Özet (Çeviri)
The study aims to study the poetry of Al-Namir Ibn Tawlab, a stylistic study that shows the beauty of his poetry and its uniqueness in many poetic images that have not been touched before. The sounds and their connotations and the semantic fields of the environment and the stylistic image of the poet in which the poet lived and showed the poet's influence on Islam and its values and the reflection of all of that on his poetry in the last stage of his life. In this research, I relied on the statistical and descriptive approaches. I extrapolated and studied the information about the poet, then I counted the stylistic phenomena in his poetry in terms of their abundance, lack, or scarcity, and I showed the percentages in many of the stylistic phenomena in his poetry, then I studied them in the light of the methods of criticism and analysis of poetry. Then the results deduced from this study were discovered based on old and new sources and references. KEYWORDS: Style, Stylistics, Phonetic level, Semantic level, Structural level, Al-Namir Ibn Tawlab