Halide Edip Adıvar'ın ' Türk'ün Ateşle İmtihanı ' ile Hüdâ Şa'râvî'nin ' Günlüğüm 'adlı eserinin karşılaştırılması
Comparison of 'Diary Of Huda Shraawi' By Huda Shraawi And 'Türk'ün Ateşle İmtihanı' By Halide Edip Adıvar
  1. Tez No: 531432
  2. Yazar: MERVE SARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, XVIII. yüzyıldan itibaren ortaya çıkarak bütün imparatorlukların kaderini değiştiren milliyetçilik ile“Ataerkil güçlere karşı mücadele ve her alanda cinsiyet ayrımına son”sloganıyla ortaya çıkan feminizm kavramının Mısır ve Türk toplumundaki tepkisi ele alınmıştır. Çalışmada, Mısır ve Türk edebiyatının iki önemli eseri üzerinden, Arap ve Türk olmak üzere iki farklı Doğu toplumunda ün kazanmış yazarlarımız, bağımsızlık mücadeleleri ve kadını ele alışları bakımından çeşitli sınıflandırmalara tabi tutularak çoğulcu inceleme yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ın this thesis, the reaction of the concept of feminism emerging from the eighteenth century with the slogan of nationalism that changed the fate of all empires and the struggle against“Patriarchal forces and ending in every inland sex”was taken up in the Egyptian and Turkish society. In our study, our writers who gained prominence in two different Eastern societies, namely Arab and Turkish, on two important works of Egypt and Turkish literature, were compared with the pluralist examination method by subjecting them to various classifications in terms of their independence struggles and the treatment of women.