Halide Edib Adıvar'ın seyahat anlatılarında 'öteki kadının' temsili
Representation of 'other woman' in the Halide Edib Adıvar's travel narratives
- Tez No: 698769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Halide Edib Adıvar'ın Mor Salkımlı Ev, Türk'ün Ateşle İmtihanı, Hindistan'a Dair metinlerine seyahat anlatısı olarak odaklanan bu çalışmada, kadın meselesinin ideolojik tartışmaların temel referansı haline gelmesi ve Batı ile Doğu arasında kurulan zıtlıklarda sınırların belirlenmesinin söylemsel aracı olarak kullanılması sorunsallaştırılmıştır. Halide Edib'in Doğu/ Batı tasavvuruyla şekillenmiş ben/öteki-merkez/çevre algısının kadın temsillerini şekillendiren temel mesele olduğu fikrinden hareketle, Halide Edib'in konumlandığı merkez ve onun sınırları tartışılmıştır. Sınırların belirlenmesinde kullanılan kadın temsilleri ise olumlanan (familiarization) ve olumsuzlanan (alienation) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu ayrım, ötekileştirme söyleminin sadece ötekinin olumsuzlanması ile gerçekleşmediği, ötekinin olumlanarak üretildiği metinlerin de söyleme katkısı olabildiği düşüncesinden hareketle yapılmıştır. Bu doğrultuda, Halide Edib'in seyahat anlatılarında“öteki kadının”temsiline odaklanan bu çalışmada anlatıların İngilizceleri de bu çerçevede tartışılmış, anlatıların Türkçeleri ile İngilizceleri arasında doğan farklılıklar ve sebepleri üzerinde durulmuştur. Bu tez çalışmasında Mor Salkımlı Ev'in Arap kadınları, Türk'ün Ateşle İmtihanı'ndaki Anadolu kadınları ve Hindistan'a Dair'in Hindistanlı kadınları odağında kadınların ister“olumlanarak”(familiarization) ister“olumsuzlanarak”(alienation) olsun ötekileştirildiği ve daha başka meselelerin mecazları olarak araçsallaştırıldıkları iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which evaluates to Mor Salkımlı Ev, Türk'ün Ateşle İmtihanı, Hindistan'a Dair by Halide Edib as travel narratives, it has been problematized that women's issue grows into a main reference for ideological arguments and it is used as a discursive tool in defining the boundaries when it comes to contradictions established between“West”and“East”. Based on the idea that Halide Edib's perception of the self/other - center / circle shaped by the East / West vision is the key matter that outlines the representations of women, the center and its boundaries where Halide Edip positioned herself has been discussed. As to representations of women used in defining the boundaries, they have been divided into two categories namely familiarization and alienation. This distinction is made based on the notion that the discourse of othering is not only recognised by the alienation of the other, but the texts produced by familiarizing the other can also contribute to the discourse. Accordingly, in this study which focuses on the representation of the“other woman”in Halide Edib's travel narratives, the English versions of the narratives has been also discussed within this framework. The differences between the Turkish and English versions of the narratives and their reasons has been elaborated. In this thesis, in focus of Arab women in Mor Salkımlı Ev, Anatolian women in Türk'ün Ateşle İmtihanı and Indian women in Hindistan'a Dair, it has been claimed that women are marginalized and instrumentalized as metaphors for other issues whether it be“familiarization”or“alienation”.