Ground motion prediction equations based on simulated ground motions
Benzeştirilmiş yer hareketlerine dayanan yer hareketi tahmin denklemleri
  1. Tez No: 531441
  2. Yazar: KADER GÖZENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yer Hareketi Tahmin Denklemleri (YHTD), temel olarak depremlerin kaynak, yayılım ve saha etkilerini dikkate alarak yer hareketi yoğunluk ölçümlerini tahmin etmek için kullanılan sismik tehlike analizlerinin başlıca unsurlarından biridir. Mevcut tahmin modellerinin çoğu, gerçek (veya gözlemsel) yer hareketi verilerinden derlenen veritabanlarından üretilmiştir. Bununla birlikte, veri eksikliği olan bölgelerde, YHTD geliştirmeye yönelik yeni bir uygulama, güvenilir sismik tehlike analizileri için benzeştirilmiş veya karma yer hareketi verisetlerini kullanmaktır. Stokastik, deterministik veya karma yöntemlerden elde edilen simülasyonlar, güvenilir yer hareketi tahminleri sağlar ve depremlerin mekanizmalarını anlamaya yardımcı olur. Bu çalışmada ilk olarak, stokastik sonlu-fay tekniğinin teorisi ve 1992 Erzincan (Mw 6.6) ve 1999 Düzce (Mw 7.1) depremlerinin kaynak mekanizmaları, yayılım ve saha parametreleri dahil simülasyon süreci ele alınmıştır. Çalışmada daha sonra, Erzincan ve Düzce deprem simülasyonlarından derlenen sentetik veritabanı altında bölgesel YHTD gelişimi sunulmaktadır. Önerilen tahmin modeli, model geliştirme sentetik veritabanı ve kaydedilmiş Türk yer hareketi veritabanı altında residüel analizi ile değerlendirilmiştir. Önerilen yer hareketi tahmin modelinin eğilimleri, ayrıca mevcut bölgesel, yerel ve küresel YHTD ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar, benzeştirilmiş yer hareketlerinin gelecekteki YHTD gelişimine katkıda bulunabileceğini belirten iyi bir uyum olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ground Motion Prediction Equations (GMPEs) are one of the key elements in seismic hazard assessment to estimate ground motion intensity measures by basically taking into account source, path, and site effects. Most of the existing predictive models are derived from databases compiled from real (or observed) ground motion data. However, in data-poor regions, a novel practice to develop new GMPEs is to use simulated or hybrid ground motion datasets for performing reliable seismic hazard analysis. Simulations obtained from stochastic, deterministic or hybrid methods can provide reliable ground motion estimates and assist to understand the mechanisms of the earthquakes. This study starts with a discussion on the theory of stochastic finite-fault technique and the simulation process including source mechanisms, site and path effect parameters from the 1992 Erzincan (Mw 6.6) and the 1999 Duzce (Mw 7.1) earthquakes. Then the development of the regional GMPEs based on the synthetic database compiled from the Erzincan and Duzce earthquake simulations are presented.The proposed predictive model is evaluated by residual analysis under the synthetic model development database and the recorded Turkish ground motion database. The trends of the proposed ground motion model are also compared to the existing regional, local and global GMPEs. These comparisons indicate a good agreement which is promising in the sense that the simulated ground motions can be contributed to the future development of GMPEs.