İnsan testiküler germ hücre tümörlerinde uygulanan klasik bep tedavisinde bor'un tedaviyi arttırıcı etkinliğinin araştırılması: İn vitro çalışma
The evaluation of the favourable effect of boron on classical bep treatment in human testicular germ cell tumour: An in vitro study
  1. Tez No: 531444
  2. Yazar: MERVE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Erkeklerin testis tümörüne yakalanma insidansı düşük olsa da son yıllarda bu oran artmaktadır. İnsan germ hücreli testis tümörlerinde (HGCT) uygulanan klasik BEP tedavisi her ne kadar etkin bir tedavi olsa da toksik etkileri nedeniyle önemli yan etkilere sahiptir. Çalışmamızda ülkemizde dünya rezervinin %70'inin bulunduğu ve birçok çalışmada olumlu tedavi edici veya destek sağlayıcı etkileri olduğu bilinen Bor elementinin BEP tedavisine yapabileceği olumlu veya olumsuz etkiyi belirleme amaçlanmıştır.YÖNTEM: Deneysel çalışma 5 grup şeklinde HGCT hücre hattı kullanılarak yapıldı.Tüm gruplara BEP kemoterapisi uygulandı. Bir grup kontrol grubu olarak belirlendi.Onun dışında kalan dört gruba artan dozlarda boraks uygulandı. Kontrol grubu: BEP. Grup 1: BEP+0,5 µg/ml Boraks. Grup 2: BEP+1 µg/ml Boraks. Grup 3: BEP+5 µg/ml Boraks. Grup 4: BEP+10 µg/ml Boraks. Kültür ortamında MTT ile hücre viabilitesi ölçüldü. İmmunositokimyasal olarak da Bax, Bcl-2, Kaspaz-3 ve VEGF gibi parametreler bakıldı. İmmunositokimyasal boyamalar mikroskop altında değerlendirildi. Her grupta her parametre için immunopozitif ve immunonegatif hücreler sayıldı ve elde edilen rakamlar istatistiksel değerlendirme için kullanıldı.BULGULAR: İmmünositokimyasal parametreler tüm gruplarda kontrol grubuna yakın düzeylerde bulundu ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05).TARTIŞMA VE SONUÇ: Yaptığımız çalışma boraksın Bax, Bcl-2, Kaspaz-3 ve VEGF ekspresyonları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ancak geniş kapsamlı yapılan bu çalışmanın diğer çalışmalara ışık tutabileceğini ve in vivo çalışmalarla bulguların değerlendirilmesinin uygun olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Although the incidence of testicular tumor is low in males, this rate has increased in recent years. Although classical BEP treatment in human germ cell testicular tumors (HGCT) is an effective treatment, it has significant side effects due to its toxic effects. In our study, it was aimed to determine the positive or negative effect of boron which is known to have positive therapeutic or supportive effects in the world. METHOD: The experimental study was performed using 5 groups of HGCT cell lines. All groups were treated with BEP chemotherapy. One group was determined as control group. Control group: BEP. Group 1: BEP + 0.5 µg / ml Borax. Group 2: BEP + 1 µg / ml Borax. Group 3: BEP + 5 µg / ml Borax. Group 4: BEP + 10 10g / ml Borax. Cell viability was measured by MTT in culture medium. Immunocytochemically, parameters such as Bax, Bcl-2, Caspase-3 and VEGF were examined. Immunocytochemical staining was evaluated under a microscope. Immuno-positive and ımmuno-negative cells were counted for each parameter in each group and the obtained numbers were used for statistical evaluation.RESULTS: Immunocytochemical parameters were found to be close to the control group in all groups and no significant difference was found between the groups (p>0.05).DISCUSSION AND CONCLUSION: Our study showed that borax does not have a significant effect on Bax, Bcl-2, Caspase-3 and VEGF expressions but this comprehensive study can shed light on other studies and it is appropriate to evaluate the findings by in vivo studies.