Sürdürülebilir yüksek binalar için bir tasarım rehberi önerisi
A design guide for the sustainable high-rise buildings
  1. Tez No: 531451
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN CİRAVOĞLU DEMİRDİZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya üzerinde çevre sorunları giderek artmaktadır. İnsanların dünyadan başka gidebilecekleri bir yer olmadığı için, mevcut alanları iyi değerlendirmek, kaynakları verimli kullanmak, ekolojik ve doğru tasarımlarla bina inşa etmek gerekmektedir. Dünyadaki bu çevre sorunlarına sürdürülebilirlik ile karşılık verilmeye çalışılmaktadır. Her alanda olduğu gibi mimarlık alanında da sürdürülebilirlik kavramı çok önemlidir. Çevre sorunlarının giderek artması nüfusun artmasıyla da orantılıdır. Hem artan nüfusu barındırmak, hem de çevreye saygılı tasarımlar yapmak için sürdürülebilir yüksek binalara ihtiyaç duymaktayız. Yüksek bir bina yapımı da, sürdürülebilir bir bina yapımı da belli tasarım ilkelerine dayanmaktadır. Yüksek bir binanın da, sürdürülebilir bir binanın da, bir arada değerlendirilebilmesine olanak sağlayacak sistemlerin olması, yüksek binaların çevreye etkilerini azaltabilecek bir tasarım rehberinin oluşması anlamına da gelmektedir. Uluslararası değerlendirme sistemleri incelendiğinde sadece yüksek binalar için yapılmış özel bir sistem bulunmamaktadır. Yüksek binaların kaynak tüketimlerinin fazla olması ve çevresel etkilerinin büyük olmasından dolayı tasarım kriterleri önem kazanmakta ve yüksek binalar için ayrı bir değerlendirme sisteminin olması gerekmektedir. Bu çalışmada literatürde yer alan ilkeler gözetilerek yüksek binaların tasarım sürecinde sürdürülebilirlik kriterlerinin değerlendirilebilmesi için bir tasarım rehberi oluşturulmuştur. Ortaya koyulan bu rehberin, dünya ölçeğinde en yoğun kullanılan değerlendirme sistemlerinden biri olan LEED ile kontrolü sağlanmıştır. LEED kriterleri göz önünde bulundurularak inşa edilen ve enerji verimliliği esas alınarak cephesinde kullanmış olduğu sistemle öne çıkan, Türkiye'nin en yüksek binası olan Sapphire, hem LEED'e göre hem de oluşturulan tasarım rehberine göre değerlendirilmiştir. LEED BD+C: Kabuk ve Çekirdek Gelişimi kategorisi ile kontrolü sağlanan çalışmanın sonucunda yüksek binalar için bir tasarım rehberi önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The environmental issues remain every day all around the world. People have to evaluate every existing areas, use the resources efficiently, build the instructions with ecological decisions because they do not have a second house without world. And also people fight against these environmental issues with sustainable trend. Sustainability is so important in architectural design as well as all the area which sustainability affects. Environmental issues augmentation is in proportion with the population growth. The world needs sustainable high-rise buildings to host the population and to build environmentally friendly green buildings. Both construction of a high building and sustainable building consist on certain design princibles. Existence of the systems that are enable to evaluate high-rise buildings and sustainable buildings together, indicate the texture of a design guide that increases the environmental effects of high-rise buildings. There are no specific international rating systems for the sustainable high-rise buildings. The High-rise buildings' source consumptions brim over and their environmental effects are major problem due to requirement of the sustainable high-rise building design criterias In this thesis, the policies in the literature are thereby supervised, is comprised of a method that requires sustainable design criterias in the design period evaluation. This executed method is compared with the most popular rating system LEED. Sapphire which is one of the most highest building of Turkey that is designed with the LEED criterias and is prominent for having the energy efficiency façade, is subjected to both LEED and new design guide. As a result of the new system that is controlled by LEED BD+C: Core And Shell Category, is created a design guide for the sustainable high-rise buildings.