Deri kanserinde GST izozimlerinin ekspresyonlarının rolü
Role of GST isoenzymes expressions in skin cancer
- Tez No: 833169
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Deri Kanseri çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin (ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma, sigara içme, genetik yatkınlılık ve bağışıklık sistemi sorunları gibi) etkileşimiyle oluşan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle tetiklenebilir. Glutatyon S-Transferazlar (GST'ler), hücreyi kimyasal kanserojenlere, toksik kimyasallara ve reaktif oksijen türlerine karşı koruyan detoksifiye edici enzimlerin bir ailesidir. GST enzimleri, serbest radikallerin neden olduğu zararlı bileşikleri nötralize ederek DNA hasarını azaltmaya yardımcı olur. Böylece, GST enzimlerinin yeterli seviyede bulunması, deri kanserinin önlenmesinde ve hücrelerin hasardan korunmasında önemli bir rol oynar. GST pi (GSTP) bu enzim sisteminin önemli üyesidir. Bu çalışmada, 62 deri tümörü ve normal dokuda GSTP izozimi ekspresyonunu incelemeyi amaçladık. Tümör dokularında GSTP ekspresyonu normal dokulardan yüksek olmakla birlikte, gruplar arasında GSTP ekspresyonu bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Skin Cancer is triggered by oxidative stress caused by free radicals, which are formed by the interaction of various genetic and environmental factors (such as exposure to ultraviolet (UV) rays, smoking, genetic predisposition and immune system problems). Glutathione S-transferases (GSTs) are a family of detoxifying enzymes that protect the cell against chemical carcinogens, toxic chemicals and reactive oxygen species. GST enzymes help reduce DNA damage by neutralizing harmful compounds caused by free radicals. Thus, adequate levels of GST enzymes play an important role in preventing skin cancer and protecting cells from damage. GST pi (GSTP) is an important member of this enzyme system. In this study, we aimed to examine the expression of GSTP isozyme in 62 skin tumors and normal tissues. Although GSTP expression was higher in tumor tissues than in normal tissues, no significant difference was found between groups in terms of GSTP expression (p>0.05).