Elektif koroner anjiyografi yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası yüksek duyarlıklı kardiyak troponin T düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pre and postprocedure cardiac troponin T values in patients undergoing elective coronary angiography
- Tez No: 427229
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Kararlı koroner arter hastalığı ön tanılı hastalarda; elektif koroner anjiyografi işlemi ile miyokardda hasar oluşturulup oluşturulmadığının, işlem öncesi ve işlem sonrasında hs-cTnT düzeylerinin ölçümü ile saptanması, eğer yükseliyorsa bunun nedenleri ve klinik sonlanım noktalarının ortaya konmasıdır. Yöntem: Kliniğimizde elektif koroner anjiyografi yapılan 253 hastada; işlemden önce ve sonra yüksek duyarlıklı troponin değerlerinin ölçülmesi ve koroner anjiyografi sırasında miyokard hasarı oluşturup oluşturmadığımızın saptanması amaçlanmıştır. İşlem öncesi hastanın öyküsü, fizik muayenesi, labotaruvar sonuçları, kullandığı ilaçlar, aile öyküsü değerlendirilecektir. Bulgular: Yaş artışı ile, EF düşüklüğü ile, üre düzeyindeki artış ve kullanılan kontrast madde miktarındaki artış ile troponin düzeyleri daha yüksek olarak saptandı. Sadece kullanılan kontrast madde miktarındaki artış, troponin miktarındaki değişim ile ilişkili bulundu. (p=0,04) Diyastolik kan basıncındaki yükseklik ile işlem sonrası troponin düzeyleri daha yüksek olarak bulundu; işlem öncesi ve sonrası arasındaki değişim değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlılık düzeyine çok yaklaştığı saptandı. (p=0,068)İkinci analizde ise; erkek cinsiyet, KİKH, AF, klopidogrel, ACEİ/ARB, beta bloker, antikoagülan, alkol kullanımı, eskiden sigara içenler, tanısal olmayan efor testi, EKO'da duvar hareket bozukluğu, koroner arter hastalığı olanlar, LMCA tutulumu, Sirkümfleks arter tutulumu, RCA tutulumu, LMCA ve/veya 3 Damar Hastalığı, 2 damar hastalığı olan hasta gruplarında, hs-cTnT düzeylerinin 14ng/L'yi aştığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate myocardial injury in elective coronary angiography patients; by measuring preprocedure and postprocedure hs-cTnT values and to determine the reasons and clinical end points if injury occurs. Method: 253 elective coronary angiography patients with a prediagnosis of SCAD were included. Preprocedure and postprocedure hs-cTnT values were measured. Myocardial injury were evaluated according to the results. Clinical history, physical examination, laboratory results, medications and family history was recorded and analyzed. Results: Higher hs-cTnT values measured with; increasing age, lower EF, higher blood urea values and higher contrast exposure. Only the amount of contrast exposure were found directly proportional to troponin changes (p=0,04). Elevation of diastolic blood pressure were found to be with higher postprocedure hs-cTnT values and when evaluated with variation between pre and postprocedure hs-cTnT values, it is found nearly significant (p=0,068). Secondarily; patients were analyzed according to hs-cTnT values exceeding 14 ng/L. Male gender, CIHD, AF, clopidogrel, ACEI/ARB, beta blocker, anticoagulant and alcohol use, being ex-smoker, non-diagnostic treadmill exercise test, wall motion abnormality in TTE, CAD, involvement of LMCA, circumflex artery, RCA, LMCA and/or 3 vessel disease, 2 vessel disease were found significantly higher.