Çağdaş sanat akımlarının grafik tasarımı üzerindeki etkileri
The effects of contemporary art movements on graphic design
- Tez No: 531479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya'da teknolojinin gelişmesiyle beraber tasarım olgusunda hız kazanan Grafik Tasarımı, çağdaş sanatın yarattığı egemen sanat anlayışını benimseyip ortaya koyduğu ürün ve tasarımlar da ilham verici bir farklılık ortaya koymuştur. Bu nedenle bir sanatçı ve onun eseri, bir ulusun simgesi ve kültürü haline gelmektedir. 20. yüzyıl sonrası modernizm olarak adlandırdığımız dönem tasarım ve sanatçı olgusunu daha da ön plana çıkarmaktadır. 20. yüzyıl sonrası ortaya çıkan sanat akımları, bir önceki sanata tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu da toplum-kültür kavramlarını doğrudan ya da dolaylı yoldan etkilediğini göstermiştir. Bu tez, Çağdaş Sanat olarak adlandırdığımız 20. yüzyıl da egemenlik gösteren sanatların, günümüz de Grafik Tasarımcıları ve onların ortaya koyduğu eserler üzerindeki etkisini inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Graphic Design, which gained speed in the design phenomenon with the development of technology in the world, adopted an inspiring difference in the products and designs that it adopted and adopted by the dominant art understanding created by contemporary art. For this reason, an artist and his work become the symbol and culture of a nation. The term 20. modernism 20. which we call the 20th century after the century, further highlights the design and artist phenomenon. The art movements that emerged after 20th century emerged as a reaction to the previous art. This has shown that it directly or indirectly affects the concepts of community-culture. This thesis will examine the impact of the art of the 20th century, which we call Contemporary Art, on the graphic designers and their works.