İnsan kaynakları yönetim fonksiyonlarının örgütsel bağlılığa etkisi: Mersin Tarsus Oganize Sanayi Bölgesi örneği
The effect of human resources management functions on organizational commitment: Organized Industrial Zone Mersin Tarsus
- Tez No: 531480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan kaynakları yönetimi fonksiyonları kapsamında performans değerleme, personel seçimi ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme, ücretlendirme, iş analizi ve diğer fonksiyonlarla ilişkilidir. Örgütsel bağlılık, iş görenin örgütü ile bağ kurarak kendisini o örgüte ait hissetmesinin derecesidir. İş gören ile örgüt arasındaki maddi ve manevi çıkarları açıklayan ilişkidir. Günümüzde küreselleşme, değişen iş gücü piyasası koşulları, sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak, iş görenlerin beklentilerini karşılamak, iş gücü devir oranını minimuma indirmek gün geçtikçe daha zor hale gelmektedir. Çalışanların örgütsel bağlılıklarını artıracak unsurları belirlemek ve geliştirmek oldukça önemlidir. Çalışma için gerekli olan veriler yüz yüze görüşme yapılarak anket yöntemi ile elde edilmiştir. Veri toplama aşamasında MTOSB'de faaliyette olan firmalarda çalışanlara dağıtılan 160 adet anket formu dağıtılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı yardımıyla incelenmiş; güvenilirlik ve geçerlilik, korelasyon ve regresyon ile tek yönlü varyans (ANOVA) analizleri yapılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlar, insan kaynakları yönetim fonksiyonlarından personel seçme yerleştirme verilerin toplandığı tüm sektörler ve diğer imalat sektöründe örgütsel bağlılık arasında ilişkiyi öngören personel seçme ve yerleştirmenin örgütsel bağlılık ile ilişkisi desteklenmedi, diğer fonksiyonlar, performans değerleme, eğitim ve geliştirme, ücretlendirme ve iş analizi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi öngören hipotezler desteklendi. Buna göre insan kaynakları yönetim fonksiyonlarından personel seçme ve yerleştirmenin örgütsel bağlılıkla uyuşacak biçimce anlamlı ve pozitif yönlü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources management in its own functions is related to performance appraisal, personnel selection, and placement, training and development, remuneration, job analysis and other functions. Organizational commitment is the degree to which the employee feels himself to belong to that organization by linking with it. It is the relationship that explains the material and spiritual interests between the worker and organization. Nowadays, it is becoming increasingly difficult to globalize, change labor market conditions, achieve sustainable competitive advantage, meet the expectations of the occupants, and reduce the turnover rate to the minimum. It is very important to identify and improve the elements that will increase the organizational commitment of employees. Approximately all of the data, which is needed to, was obtained by making face to face conversation with the method of survey. All of the data, 160 survey were distributed to the employees of MTOSB companies. Data obtained in the research were examined with the help of SPSS 20.0 package program; analysis of security and validity, correlation and regression, one way variance were made. When the evidence of research were examined, the results, Personnel Recuitment and Selection from human resource management functions, and the relationship between the organizational commitment and the Personnel Recuitment and Selection are not supported in all sectors in which the data were collected and the relationship between organizational commitment and other functions, performance evaluation, training and development, pricing and job analysis hypothesis that predicts the effect of the analysis on organizational commitment.. Accordingly, it is seen that Personnel Recruitment and Selection from human resources management functions are meaningful and positive with respect to organizational commitment.