Türkçe fiillerde fosil isim tabanları (A-K)
Fossil noun bases in Turkish verbs (V-K)
- Tez No: 531489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ÇOLAK BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Türkçe Sözlük'te (TDK, 2011) alfabetik sıralamada A-K harfleri arasında yer alan fiillerdeki fosil isim tabanları tespit edilmiştir. Fosil kelime; dilin tarihî dönemlerinde ya da ağızlarda bağımsız bir birim olarak kullanıldığı hâlde, standart dilde işlekliğini kaybetmiş, sadece türemiş sözcüklerin tabanında ya da kalıplaşmış söz birliklerinde geçen, dolayısıyla başka sözlükbirimlerin yapısına sıkışarak var olan sözlerdir. Türkçe Sözlük (TDK, 2011) taranarak, tabanlarında isim olan fiiller tespit edilmiş, bu isimlerin fosilleşme oranları Türkçe Ulusal Derlemi'nde yapılan içerik analiziyle hesaplanmıştır. Türkçenin tarihî dönem metinleri ve Anadolu ağızları sözlükleri incelenerek fosil isim tabanlarının bağımsız kullanımlarına ait örnekler verilmiştir. Sonuç olarak 59 fiil tabanında, %80 ve üzeri oranda fosilleşmiş 51 isim tabanı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify fossil noun bases in verbs beginning with the letters from A to K in the alphabetic order as contained in the Turkish Dictionary (TDK, 2011). A fossil word is a word which used to be an independent unit in the history of the language or in a dialect, but has lost its productivity in the standard language and remains only in the bases of derivative words or set phareses, idioms and therefore which exists by sticking to the structure of other word units. The Turkish Dictionary (TDK, 2011) has been scanned to identify the verbs with noun bases, and the ratio of fossilization of these nouns has been calculated through content analysis in Turkish National Corpus. By examining the texts that date back to historical times of the Turkish language and dictionaries of Anatolian dialects, examples have been selected to show the independent use of now fossilized noun bases. Consequently, in 59 verb bases, it has been established that there are %80 and more fossilized 51 noun bases.