Son dönem böbrek yetmezliğinde paratiroidektominin renal anemi üzerinde etkileri
Effects of parathyroidectomy on renal anemia in end stage renal failure
  1. Tez No: 531530
  2. Yazar: ŞENDAĞ YASLIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Son Dönem Böbrek Yetmezliğinde Paratiroidektominin Renal Anemi Üzerine Etkileri Amaç: Kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalarında anemi mortalitenin önemli nedenlerinden biridir. Renal aneminin pek çok nedeni gösterilmiĢ olsa da en sık sebebi eritropoetin (EPO) eksikliğidir. Ayrıca KBY‟li hastalarda sekonder hiperparatiroidinin eritropoezi negatif yönde etkileyerek anemiye neden olduğunu gösterilmiĢtir. ÇalıĢmamızda anemi nedeni ile eritropoez uyarıcı ajan (EUA) kullanan ve renal hiperparatiroidiye bağlı paratiroidektomi operasyonu geçirmiĢ son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında preoperatif ve postoperatif anemi paneli, trombosit sayıları ve EUA kullanım gereksinimlerini karĢılaĢtırarak paratiroidektominin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢmamız Ġnönü Üniversitesi Nefroloji Anabilim dalı ve Malatya Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Nefroloji Kliniği tarafından Ocak 2009 - Aralık 2018 tarihleri arasında SDBY tanısı almıĢ ve diyalize giren hastalar üzerinden yapıldı. Eritropoetin uyarıcı ajan kullanan, renal anemisi olan ve medikal tedaviye yanıt vermeyen hiperparatiroidi ve iliĢkili bozukluklar nedeni ile paratiroidektomi yapılmıĢ hastalar çalıĢmaya alındı. Bu kriterlere uyan 8‟i kadın, 14‟ ü erkek toplam 22 hasta çalıĢmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif PTH, hgb, plt seviyeleri ve kullanılan EUA dozları, postoperatif 12.aya kadar olan değerlerle karĢılaĢtırıldı. Bulgular: ÇalıĢmaya dahil edilen 22 hastadan dördünün postoperatif 1. ay PTH değerleri >300 pg/ml bulunduğundan hem 22 hasta üzerinden hem de 18 hasta üzerinden değerlendirme yapıldı. Hastaların ortalama hemoglobin değerleri preoperatif 9,3±1,5 g/dl ve postoperatif 12. ay 11,7±2 g/dl olarak bulundu. Preoperatif değerlerle karĢılaĢtırıldığında postoperatif 12. ayda hgb değerlerinde anlamlı artıĢ bulundu (p0.05). Onsekiz hasta üzerinden yapılan diğer değerlendirmede, hastaların ortalama hemoglobin değerleri preoperatif 9,4±1,4 g/dl ve postoperatif 12. ay 11,6±1,8 g/dl olarak bulundu. Preoperatif değerlerle karĢılaĢtırıldığında postoperatif 12. ayda hgb değerlerinde anlamlı artıĢ bulundu (p0,05), 3.ay ve 6.
Özet (Çeviri)
Effects of Parathyroidectomy on Renal Anemia in End Stage Renal Disease Patients Objective: Anemia is one of the major causes of mortality in patients with chronic renal failure (CRF). Although many causes of renal anemia have been shown, the most common cause is erythropoietin (EPO) deficiency. In addition, secondary hyperparathyroidism in CRF patients has been shown to cause anemia by negatively affecting erythropoiesis. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of parathyroidectomy by comparing the preoperative and postoperative anemia panel, platelet counts and erythropoiesis stimulating agent (ESA) usage requirements in end stage renal disease (ESRD) patients using ESA who were undergone parathyroidectomy due to renal hyperparathyroidism. Materials and Methods: Our study was carried out at the Department of Nephrology of Ġnönü University and Malatya Training and Research Hospital Nephrology Clinic between January 2009 and December 2018, in patients who were diagnosed with ESRD and who undergone dialysis. Patients with renal anemia that using ESA and who undergone parathyroidectomy due to hyperparathyroidism and related disorders that resistant to medical treatments were included in the study. A total of 22 patients (8 female, 14 male) were included in the study. Preoperative PTH, hgb, plt levels and ESA doses of the patients were compared with the values up to the postoperative 12th month. Results: Evaluation was made on both 22 patients and 18 patients due to PTH values of 4 of 22 patients were higher than 300 pg/ml at postoperative first month. The mean hemoglobin values of the patients were found to be 9.3 ± 1.5 g / dl preoperatively and 11.7 ± 2 g / dl at the postoperative 12th month. When compared with preoperative values, hgb values were significantly increased at 12th month postoperatively (p 0.05). In the evaluation of 18 patients, the mean hemoglobin values of the patients were found to be 9,4±1,4 g / dl preoperatively and 11,6±1,8 g / dl at the postoperative 12th month.