İbn Akîl ve Şerhu İbn Akîl adlı eseri
Ibn Akîl and his work Sharh Ibn Akîl
  1. Tez No: 531536
  2. Yazar: ŞEHMUS ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, İbn 'Akîl ve onun Şerhu İbn 'Akîl 'alâ Elfiyyeti İbn Mâlik adıyla bilinen eserini tanıtmak ve bu eseri bağlamında onun şerh metodunu ele almaktır. Bu anlamda, İbn 'Akîl'in söz konusu eseri, Arap dili açısından çeşitli yönleriyle incelenmiş ve farklı hususiyetleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Öte yandan, Şerhu İbn 'Akîl'in Arap diline olan katkısı ve ilmi değeri ortaya konmaya çalışılmıştır. İbn 'Akîl, el-Elfiyye'yi sadece şerhetmekle kalmamış onun kısaca izah ettiği yerleri yerine göre ilave açıklamalarda bulunarak konuyu genişçe açıklamıştır. İbn 'Akîl, eserin şerhini yaparken birçok yerde kendi görüşünü de ifade etmiş, bazı konularda İbn Mâlik ile aynı düşünürken bazı konularda da onun görüşüne katılmadığını belirtmiştir. Ayrıca bazen Arap diliyle ilgili tartışmalı konulara değinerek bu meselelerle alakalı dil ekollerinin konu hakkındaki görüşlerini zikretmiş, bazen de mensubu oldukları dil ekollerine bakmaksızın birçok dilcinin ismini zikrederek onların görüşlerine yer vermiştir. Bu yönüyle kapsamlı bir eser olan Şerhu İbn 'Akîl'in Arap diline büyük katkısı olduğunu ifade etmek münkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to introduce Ibn 'Akil and his work named Sharh Ibn 'Akil 'alâ Alfiyyati Ibn Mâlik as known, and to deal with his method of sharh in the context of this work. In this sense, the work of Ibn 'Akil has been examined in various special features in terms of Arabic language and tried to reveal different aspects. On the other hand, the contribution of Sharhu Ibn 'Akil to the Arabic language and the value of knowledge have been tried to be revealed. Ibn 'Akil not only made an annotation of al-Alfiyyah, but he also made an additional explanation of the place where he briefly explained it. Ibn 'Akil expressed his own opinion in many places while doing the commentary of the work and stated that he agreed with ibn Malik on some issues and did not agree with his opinion on some issues. In addition, he mentioned the controversial issues related to Arabic language and mentioned the views of the language schools related to these issues, what's more, he mentioned the names of many linguists, regardless of the language schools they belong to. It is possible to say that Sharhu Ibn 'Akil , a comprehensive work in this regard, contributed greatly to the Arabic language.