Doğu ve Güneydoğu'da kadın hareketleri 'Diyarbakır ili örneği
Women's movement in eastern and southeastern Turkey: The case study of Diyarbakir provice
  1. Tez No: 531555
  2. Yazar: GIYASETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızın amacı; kadın hakları ve kimlik kazanımları konusunda dünyada ve Türkiye'de nasıl bir mücadele verildiğini, gelişimi ve tarihsel sürecini ortaya koyarak, özellikle ülkemizdeki doğulu kadının içerisine girdiği toplumsal hareketlerin zeminin hangi etmenlere dayandırılarak oluştuğunu teorik çerçevesini çizerek, günümüzde doğulu kadınları bu toplumsal hareketlerden ne derece etkilendiği ışık tutmamaktır. Çalışmamız Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Diyarbakır ili örnek seçilerek, kırda ve kentte yaşayan kadınların sürekli eleştirilen ataerkil yapının ne kadar etkisinde kaldığını mülakat görüşmeleriyle kadınların bu konu hakkındaki görüşlerini ortaya koyduk. Bu amaçla hazırlanan çalışmamızda; Toplumsal hareketler tarafından eleştirilen ataerkil yapı ve toplumsal cinsiyet kurgusu, Doğulu kadınlar tarafından günümüzdeki beklentisinin erkekle“eşit”olmayı hedeflemediği sadece“adaletli”yaşam koşullarına sahip olmayı istedikleri fikri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study using developmental and historical process aims to put light on the struggle of women pertaining to get their rights and identity in both Turkey and World, specifically in eastern Turkey. This study with the help of theoritical framework seeks for what are the constituiting factors in the formation of social movements of eastern Turkey and to what extent these movements influences/impacts eastern women in these days. The women of rural and urban areas of Diyarbakir province, located in Southeastern Anatolia Region, have been interviewed and their views about the continously criticized patriachal system brought to the fore. This study has found that eastern women do not aim to be 'equal' with men; rather they only want to have 'just/fair' living conditions.