Akıcılık odaklı okuma eğitimi ile okuma becerilerinin geliştirilmesi
Developing readi̇ng skills with fluency ori̇ented reading instructi̇on
- Tez No: 531556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KUŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırmanın amacı, ''Akıcılık Odaklı Okuma Eğitimi'' nin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma hızı, kelime tanıma yüzdesi, prozodik okuma yeterliliği ve okuduğunu anlama düzeyleri üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, Kırıkkale ilinde bulunan bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırma derinlemesine bilgi edinmek adına, nitel araştırma yöntemlerinden ''Eylem Araştırması'' ile desenlenmiştir. İlkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören beş öğrenci ile 8 hafta uygulama yapılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için ''Veli Bilgi Formu'', ''Prozodik Okuma Ölçeği'' , ''Yanlış Analiz Envanteri'' , ''Okuduğunu Anlama Testleri" ve ''Şanslı Dinleyici Listesi'' kullanılmıştır. Araştırma sürecinde öğrencilere uygulama öncesi, uygulama sırası ve sonrası olmak üzere üç akıcı okuma metni ve okuduğunu anlama testi uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinden sonra elde edilen bulgular ışığında AOOE'nin uygulandığı öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin gelişimde olumlu yönde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to show whether the“Fluency-Oriented Reading Instruction”has an effect on reading speed, percentage of words recognition, prosodic reading ability and reading comprehension levels of fourth graders in the primary school. The study was conducted in a primary school in Kırıkkale province in the spring of 2016-2017 academic year. The study was designed as an“Action Research”of the qualitative research methods in order to obtain in-depth information. It was conducted with five students in the fourth grade of the primary school throughout 8 weeks.“Parent Information Form”,“the Scale of Prosody Reading”,“Running Record Technique”,“the Test of Reading Comprehension”and“Lucky Listener List”were used to collect data. In the process of the study, three fluent reading texts and reading comprehension tests were applied to the students before, during and after the application process. After the analysis of the data, it was determined that the students who practiced FORI had significant and positive differences in the development of their fluency reading skills and comprehension skills.