Türkiye Muhasebe Standartları ile Türk Vergi Yasaları arasındaki farklılıkların muhasebe sürecine etkileri: Bir uygulama örneği
Effects of differences between Turkish Accounting Standards and Turkish Tax Laws on accounting process: An application example
- Tez No: 531560
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Firma bilançolarında yer alan ertelenmiş vergi, muhasebe standartları ile vergi mevzuatlarının farklılaşmasından kaynaklanır. Bu tezin esas amacı; imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların bilançolarında yer alan ertelenmiş vergi varlığı ve yükümlülüğü tutarlarına neden olan temel standartları belirlemek ve böylece politika yapıcılara faydalı bilgiler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye Muhasebe Standartları ile Vergi Kanunları arasındaki farklılıklar ortaya konulmuş, Ertelenmiş Vergi Varlığına ve Yükümlülüğüne neden olan hesap kalemlerinin ve standartların neler olduğu ve bunların hangi tutarda ertelenmiş vergi yarattığı belirlenmiştir. Çalışmada; BİST İmalat Sanayi Sektörünün, 9 alt sektöründe faaliyet gösteren 158 firmanın 2011-2016 dönemleri arasındaki 6 yıllık finansal tablo ve dipnot bilgileri, veri olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise çalışma hipotezleri Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, özellikle Devlet Teşvikleri ve Yardımlarının Muhasebeleştirilmesi ile Çalışanlara Sağlanan Faydalar standartlarının ertelenmiş vergi varlığına; Maddi Duran Varlıklar ile Maddi Olmayan Duran Varlıklar standartlarının da ertelenmiş vergi yükümlülüğüne neden olduğu tespit edilmiştir. Analize konu firmalar açısından, 6 yıllık süreçte yaklaşık olarak 22,6 Milyar TL Ertelenmiş Vergi Varlığı, 22,1 Milyar TL ise Ertelenmiş Vergi Yükümlüğü tutarı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ertelenmiş vergi tutarları arasında belirgin bir fark olmadığını göstermektedir. Bu tezin ileri sürdüğü sav; Türk Vergi Mevzuatı ile muhasebe standartlarının uyumlaştırılmasının önemli olduğu ve uyumlaştırma çalışmalarına da öncelikle bu tezde ortaya konulan standartlardan başlanabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Deferred taxes in firms balance sheets are results of differences between of accounting standards and tax legislation. Major objective of this thesis is to set out the main standards that causes deferred taxes entity and tax liability for the companies in manufacturing industry sector and thus is to provide useful information to policy makers. For this purpose, differences between Turkish Accounting Standards and Tax Laws are stated, accounting items and standards causing Deferred Tax entity and tax liabilities, and amount of defered taxes they created was defined. In this study financial statements and footnote informations of 158 companies working in 9 subsectors of BIST Manufacturing Industry Sector's data from 6 years (2011-2016 ) were used. Study hypothesis were analysed by using Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests. Acccording to results of analysis we found that especially with Accounting for Government Grants and Disclosure of Government Assistance, Standards of Employee Benefits is causing deferred taxes entity and we also found that standards of Property, Plant and Equipment and Intangible Assets are causing deferred taxes liability. From the perspective of the companies analysed during this 6 year aproximately 22,6 billion TL of Deferred Tax Entity and 22.1 billion TL of Deferred Tax Liability amount was defined. This study shows that there is no distinct difference amounts of Deffered Taxes. Claim of this thesis is that it is important to harmonize Turkish Tax legislation and Accounting Standards and harmonization work can be done starting from the standards stated especially in this thesis.