Tedarik zinciri yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluk ve tüketici davranışları üzerindeki etkisi ve bir uygulama
Corporate social responsibility in supply chain management and its impact on consumer behavior and an application
- Tez No: 531567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının yıllar içerisinde gelişmesi ve önem kazanması ile birlikte işletmelerin faaliyet içerisinde bulunduğu tedarikçiler, müşteriler, çalışanlar, hissedarlar gibi tüm paydaşları üzerinde ekonomik, sosyal ve çevresel konularda olumlu etkiler bırakması beklenmektedir. İşletmelerin tedarik zincirleri içerisinde beraber hareket ettikleri paydaşları ile ortaya koydukları sosyal sorumlu davranış ve uygulamaların tüketiciler tarafından değerlendirilebileceği ve tüketicilerin tüketim davranışları üzerinde de bir etki yaratabileceğinden bahsedilebilir. Çalışma kapsamında, Çin'de ve Türkiye'de farklı sosyal ve ekonomik statüden ve her iki ülkede de farklı şehirlerde ikamet eden toplam 422 tüketiciden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışma sonucunda her iki ülkede de işletmelerin yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının sosyal sorumlu tüketici davranışları üzerinde etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Çin'deki tüketicilerin çevreyi ve hayvanları koruma konusunda daha sorumlu davranışlar sergiledikleri görülürken Türkiye'deki tüketicilerin ise tüketici hakları konusunda daha fazla sosyal sorumlu tüketici oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be anticipated that enterprises will have positive impact on economic, social and environmental issues on all stakeholders such as suppliers, customers, employees, shareholders with the development and importance of corporate social responsibility understanding over the years. It can be mentioned that socially responsible behaviors and practices of businesses bringing with their stakeholders and act together in the supply chain can be evaluated by consumers and it can also be said this evaluation of consumers can have an impact on consumers consumption behaviors. In this study, data was collected with a total of 422 consumer survey who resident in different cities of China and Turkey and from different social and economic status. As a result of the study, it has emerged that green supply chain management practices of enterprises in both countries have an effect on socially responsible consumer behavior. Consumers in China have shown more responsible consumer behaviors to protect the environment and animals while consumers in Turkey are found to be more socially responsible consumers on consumer rights.