Bankacılık sisteminde ticari kredi taleplerinin değerlendirilerek limit tahsisi ve bir uygulama
By evaluating the commercial loan request in the banking system: Limit allocation and a sample application
  1. Tez No: 531645
  2. Yazar: OĞUZ BAKİ YIĞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kredi, bankaların kârlılığını, başarısını, rekabet gücünü etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu sebeple kredilendirme bankaların temel amaçlarından biriyken aynı zamanda riskli bir işlemdir. Kullandırılan her kredi bankalar için minimum düzeyde de olsa risk oluşturur ve bankalar bu riski tamamen ortadan kaldırılamazlar. Bu bağlamda bankalar kredi kullandırırken aldıkları riski minimize etmek amacıyla mevcut ve yeni müşterilerine kredi analizi yaparlar. Kredi analizi, bankalar tarafından pazarlama sonucunda ulaşılan müşteriler ile kredi talebinde bulunan firmaların, kullanacakları kredilerin geri ödemelerinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması amacıyla yapılan ölçüm çalışmasıdır. Kredi analizi çalışmaları ile kredi kullanacaklar hakkında bankalar finansal ve finansal olmayan analiz yaparlar. Finansal olmayan analizde firmanın ve ortaklarının geçmiş iş performansları, varlıkları, diğer bankalardaki limitleri ve çalışma koşulları, piyasa hakimiyetleri, sektördeki yeri ve tanınmışlığı hakkında bilgi toplarlar. Finansal analiz kısmında ise firmadan elde edilen mali verileri inceleyerek gerekli düzeltme işlemlerine tabi tutarlar ve analiz işlemini tamamlarlar. Yapılan analiz sonucu olumlu ise firmaya tahsis edilecek limitin hangi vade ve teminat koşullarına göre verileceği ile firmadan beklenen verim, seyyaliyet ve kredinin geri dönüşü hakkında cevap aranır.
Özet (Çeviri)
Bank Credit is one of the most important factors affecting the profitability, success and competitive power. Therefore, credit facility is one of the main objectives of the banks, while at the same time it is a risky transaction. Every loan granted creates a minimum level of risk for the banks and the banks can not completely eliminate this risk. in this context, banks analyze credit to their existing and new customers to minimize the risk they receive when using credit. Credit analysis is a measurement study conducted by banks in order to avoid any negativity in the repayment of the credits to be used by customers who are reached as a result of marketing and firms demanding credit. Banks make financial and non-financial analyses about the borrowers by credit analysis studies in non-financial analysis, banks collect information about the company and its partners ' past business performances, assets, their limits on other banks and their working conditions, market dominance , their place and reputation in the sector.İn the financial analysis section, they examine the financial data obtained from the company and apply the correction process and complete the analysis process. If the result of the analysis is positive, the amount to be allocated to the company is given according to the maturity and collateral conditions and the expected yield ,fluidity return of the credit asked to answer.