Bankacılık sektöründe kredi taleplerinin değerlendirilmesinde mali tablolar
Financial statements at evaluating credits in banking sector
  1. Tez No: 217659
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de hızla gelisen sektörlerin basında gelen bankacılık sektörünün temel yapı taslarından birisi olan krediler, oldukça dikkat ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir konudur. Kredinin sözlük anlamı saygınlık ve güven olup, Latince'de inanma anlamına gelen ?credere? kökünden kaynaklanmaktadır. Kredi; bankanın yaptıgı inceleme ve arastırma sonrasında çesitli kuralları göz önünde bulundurarak, teminatlı yada teminatsız olarak verilen olanaktır. Bu konu ile ilgili olan bu çalısmanın birinci bölümünde; bankacılık sektörü, bankacılık sektörünün tarihçesi, Türkiye'de ve Dünya'da gelisimi üzerinde durulmustur. kinci bölümde; kredilerde risk ile ilgili olarak risk tanımlanması, riski önlemek için gerekli olan tedbirler, risk analizi ve etkileri anlatılmıstır. Üçüncü bölümde krediler ve kredi çesitleri, bankaların kredi kaynakları ve bankaların kredi degerlendirmesi, dördüncü bölümde mali tabloların analizleri üzerinde durulmus ve besinci bölümde de ticari kredilerin degerlendirmesinde kullanılan mali tablolara yönelik bir çalısma yapılmıstır. Hızla artan iktisadi ve ticari faaliyetlerde bir gereksinim olan yatırım ve isletme maliyetlerinin karsılanmasında kullanılacak paranın saglanması için kredi sistemine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaca büyük ölçüde cevap veren bankalar, ülkenin ekonomik ve ticari faaliyetlerinin köse taslarından birini olusturur.
Özet (Çeviri)
Credits are one of basic structures of banking which is one of the the fast growing sectors in Turkey. It is a matter of subject that must be sensitive and careful. The dictionary meaning of credit is respect and reliance. Its source is ?credere? meaning ?belief? in Latin. Credit is the limit and opportuinty given to the people after the examination and investigation of the bank, applying some rules. In the first section of this study, banking sector, history of the banking and developing of the banking in Turkey and on the world is mentioned. In the second section of this study, risk definition , precautions taken to prevent from risk, analysis of risk and the affect of risk is mentioned. In the third and last section of this study, credits and type of credits, credit sources of the banks and credit evaluation of the banks. Credit system is necessary for the fast growing economics and trade activity to cover the expenses of the companies. The banks meeting this necessity forms one of the important economic and trade activity of the country.