Thomas Hobbes and Carl Schmitt on the tension between sovereign and law
Thomas Hobbes ve Carl Schmitt: Egemen ve yasa arasındaki gerilim üzerine
  1. Tez No: 531726
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezin amacı, Thomas Hobbes (1588-1679) ve Carl Schmitt'in (1888-1985) anayasa kuramlarını inceleyerek, siyasi kararın, egemen ve yasa arasındaki gerilimde oynadığı hayati rolü konumlandırmaktır. Schmitt'in 1921 tarihli Diktatörlük incelemesinde, egemenin istisna konusundaki kararı, meşruiyetini varolan normların korumasından alırken, 1922 tarihli Siyasi İlahiyat metninde, kararın meşruiyeti, norm-verme gücünde yatar. 1932 tarihli Siyasal Olan kitabında ise, düşmanın belirlenmesi konusundaki siyasi karar, henüz yasal anlamını kazanmadan, yasa-yapıcı kararı önceleyecek biçimde varoluşsal bir değer kazanır. Schmitt'in kararcılığındaki bu kuramsal dönüşümün nüvesi Diktatörlük incelemesinde, Hobbes'un De Corpore Politico, De Cive ve Leviathan'da geliştirdiği üç anayasa kuramı üzerine verdiği bir dipnotta hâlihazırda mevcuttur. Norm (yasa) ve karar (egemen) arasında bir ayrıma gidildiği sürece, norm her zaman için normun dışladığı istisnayı kapsama alanına alma riskini taşır. Bunu yapacak olan karardır. Bu bakımdan, norm ve karar arasındaki ayrım, yalnızca Schmitt'in kararcı pozisyonlarını değil, Hobbes'un siyasi oluşumlarını da ayırt edilemez kılar. Buna rağmen Hobbes'un liberal kararcılığına bu riski aldığını düşünerek yaklaşmak mümkündür. İlkin karar, dağıtıcı içeriğe sahip olduğu için kuruluş anı bütünüyle normdan yoksun değildir. İkinci olarak, egemenin kararı sözleşmenin içeriğini dikkate almak zorundadır çünkü egemenin ilk eylemi gönüllü değildir. Bu bakımdan, Hobbes'un yasal düzeni meşruiyetini, karardan aldığı kadar doğa yasalarından da almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at developing an understanding of the vital role that the political decision plays in the tension between sovereign and law through an examination of the constitutional theories of Thomas Hobbes and Carl Schmitt. In Schmitt's classic work Dictatorship of 1921, the sovereign decision derives its legitimacy from its norm-preserving power, whereas in Political Theology appeared in 1922, it legitimizes itself on basis of the norm-giving power. In The Concept of the Political, the decision on who the enemy is precedes the norm-giving power of decision in such a way that it has an existential value before being legally relevant. The core of Schmitt's theoretical transformation is already present in a precursory footnote of Dictatorship on Hobbes' three constitutional forms in De Corpore Politico, De Cive and Leviathan. Once the distinction between norm (law) and decision (sovereign) is made, the norm always risks incorporating what it excludes (the exception) into itself through the decision. In that regard, not only Schmitt's decisionist positions, but also Hobbes' constitutional forms become indistinguishable. It can be argued that Hobbes' liberal decisionism still takes this risk. First, the moment of constitution is not totally a normless one in the sense that the decision entails a distributive content. Second, the sovereign decision must observe the content of the covenant because the first act of the sovereign is not voluntary. Thus, one can argue that Hobbes' legal order derives its legitimacy from the laws of nature as much as the decision.