State of exception in South Korean monster cinema: Biopolitics and monsters in The Host (2006) and Train to Busan (2016)
Güney Kore canavar sinemasında istisna hali: Yaratık (2006) ve Zombi Ekspresi'nde (2016) biyopolitika ve canavarlar
- Tez No: 752163
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, çağdaş Güney Kore canavar sinemasında, canavarlar ve biyopolitika arasındaki ilişkiyi Yaratık (2006) ve Zombi Ekspresi (2016) filmleriyle araştırıyorum. Canavarları, sosyoloji, kültür ve siyaset felsefesi bağlamlarında inceliyorum. Korku, arzu, endişe ve fantezi, canavarın vücuduna pratik olarak dahil edilir ve onlara yaşam ve garip bir bağımsızlık verir (Cohen 1996, 4). Canavarlar ortaya çıkar, sosyal ve politik düzenin askıya alındığı krizler yaratırlar. Agamben, Michael Foucault'nun biyopolitika kavramına, bedenleri baskılayan ve nüfusları kontrol eden siyasi düzenlemelere (Foucault 1978, 140) ve Carl Schmitt'in olağanüstü hal ve egemen,“istisnaya karar veren”(Schmitt 1985, 5), kavramlarına dayanarak, canavarlarla bağlantılı olan homo sacer'ın çıplak hayatının derinlerine iner. Homo sacer, kelime anlamı olarak“kutsal insan”olmakla birlikte, belirsizliğin içinde yaşayan, çıplak yaşamı olan, öldürülebilen ama kurban edilmeyen insan olarak tanımlanmaktadır (Agamben 1998, 8). Homo sacer, modern siyasette egemenin biyopolitikasına maruz kalan herkes olabilir. Yaratık (2006) filmindeki su canavarı, Thomas Hobbes'un (1998) Leviathan'ıdır ve güçlü devleti temsil eder ve Zombi Ekspresi (2016) filmindeki zombiler ise homo sacer'dir. Bu iki hibrit film canavarı, deniz-kara canavarı ve yaşayan ölüler, anlatıyı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda Agamben'in egemenliğine ilişkin kavramları da destekler. Canavarlar ortaya çıktığı için olağanüstü hâl ilan edilmez, canavarlar ortaya çıkar çünkü egemen uğruna her zaman bir olağanüstü hal vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I study the relationship between monsters and biopolitics in contemporary South Korean monster cinema with the films The Host (2006) and Train to Busan (2016). I examine monsters regarding sociology, culture, and political philosophy. Fear, desire, anxiety, and fantasy are practically incorporated into the monster's body, giving them life and strange independence (Cohen 1996, 4). Monsters emerge, they create crises where the social and political order is suspended. Grounding on Michael Foucault's concept of biopolitics, political regulations oppressing bodies and controlling populations (Foucault 1978, 140) and Carl Schmitt's concepts of state of emergency and sovereign, one“who decides on the exception”(Schmitt 1985, 5), Agamben goes deeply into the homo sacer's bare life in politics which is related to the monsters. Homo sacer, although the literal meaning is“sacred man”, is defined to be a human who can be killed but not sacrificed that has a bare life who lives in the zone of indistinction (Agamben 1998, 8). Homo sacers can be anybody exposed to biopolitics of the sovereign in modern politics. The water monster represents a Leviathan, strong sate, of Thomas Hobbes (1998), in The Host and zombies are the homo sacer in Train to Busan. These two hybrid film monsters, the sea-land beast and the living dead, not only support the narrative but also support the concepts regarding the sovereignty of Agamben. A state of emergency is not declared because monsters emerge, monsters emerge because there is always a state of emergency for the sake of the sovereign.