Hemşirelik hizmetlerinde süreç yönetimi ve diyabet hemşireliği üzerine bir araştırma
Hemşirelik hizmetlerinde süreç yönetimi ve diyabet hemşireliği üzerine bir araştirma
- Tez No: 531736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK BİRGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde değişen toplum koşulları iş hayatına da yoğun bir şekilde yansımıştır. Küreselleşme ile birlikte artan rekabet gücü, işletmelerin ve sunulan hizmetlerin ürün odaklı değil müşteri odaklı olmasına yol açmıştır. Bu da ister kamu kurumu olsun ister özel işletme olsun hemen her sektörde çalışan – müşteri ilişkilerinin daha ılımlı bir hal almasını sağlamıştır. Hemşirelik mesleği de bu değişime uğrayan alanlardan birisidir. Yakın geçmişe kadar bir meslek dahi olarak tanımlanmayan hemşirelik, bugün sağlık sektörünün önemli meslek kollarından birisi haline gelmiştir. Bununla birlikte bugünkü hemşirelik hizmetleri kapsamında yalnızca mesleki yeterliliğe değil aynı zamanda insan ve olay yönetimine de ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma kapsamında da hemşirelik hizmetlerinde süreç yönetimi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu amaçla çalışmanın ikinci bölümünde süreç yönetimi ele alınmış ve süreç kavramına, süreç yönetimine, süreç yönetimi nedenlerine ve süreç hiyerarşisine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bu kez hemşirelik kavramı ele alınmış ve hemşirelik mesleğinin tarihsel gelişimi ve rolleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise oluşturulan ölçek dahilinde veri toplanmış ve bu veriler SPSS 22.0 programı yardımı ile analiz edilerek elde edilen bulguların yorumuna ve bu doğrultuda çıkarımlara yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the changing social conditions are reflected in the business life intensely. Increased competitiveness along with globalization has led to the fact that enterprises and services offered are not product oriented but customer oriented. This has made it possible for customer relationships - whether public or private, to be more moderate. The nursing profession is also one of these changing fields. Until recently, nursing, which is not defined as a professional genius, has become one of the important occupational branches of the health sector today. However, within the context of today's nursing services, not only professional competence but also human and event management are needed. Within the scope of the study, the focus was on process management in nursing services. In this second part of the study, process management is covered and process concept, process management, process management reasons and process hierarchy are included. In the third part of the study, the concept of nursing was discussed and the historical development and roles of the nursing profession were emphasized. In the fourth and last part of the study, the data were collected within the scale and the data were analyzed with the help of SPSS 22.0 program and the findings were interpreted and the studies were completed.